Gündem

"Kürt solu" ile "Türk solu"nun yangın dedikodusu...

Türkiye'de çeşitli illerde günlerdir devam eden yangınlar sosyal medyada da büyük yankı buluyor... Son olarak "Kürt solu" ile "Türk solu"nun yangın değerlendirmesi gündem oldu! Bakın Twitter'da iki isim nasıl "analiz" paslaştı!

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Türkiye'de günlerdir etkili olan orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. 6 günde Türkiye'nin farklı illerinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134'ü kontrol altına alındı. Antalya ve Muğla'nın yanı sıra Aydın, Isparta ve Denizli'deki yangınlara ise müdahaleler aralıksız devam ediyor.

Günlerdir gündemden düşmeyen yangınların kamuoyunda yarattığı tartışmalar ise devam ediyor

Sosyal medyada konu ile ilgili çok sayıda mesaj paylaşıldı.

Son olarak "solcu" kimliği ile tanınan yazar Ümit Kıvanç, ötekileştirici bir dille orman yangınları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ümit Kıvanç, "Herkes biryerlere 'acilen hava desteği' gerektiğini bildiriyor. Yok öyle bir kapasite. Almıyorlar, yardım kabul etmiyorlar, hiçbir aciliyet duyguları yok. Belki de Ege ormanlarını kendilerine değil, 'ötekiler'e ait sayıp ağaçtan 'temizlenince' arazi olarak sahiplenecekler." ifadelerini kullandı.

TÜRK SOLU-KÜRT SOLU İTTİFAKI

Bu yoruma akademisyen Neşe Özgen'den de ilginç bir yanıt geldi. Türkiye'nin güney illerindeki yangınlar ile güneydoğu bölgesindeki yangınlar arasında tepki toplayan bir ilişki kuran Özgen şunları kaydetti;

"Sur'a müstehak görülen kader de aynıydı kılı kıpırdamadı Selimiye' den bir koy fazla kapatmak için tekne satın alanların? Orta- sınıf bedel ödüyor Ümit bey. Rövanşı değilim ama sıra orta sınıfa geldiyse, daha çook umarsınız."