Ekonomi |

Kurdaki düşüş sonrası müjde geldi! "300 bin liralık ikinci el araçta 30 bin TL indirim olacak"

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı müjdesinin ardından çakılan dolar ile birlikte gözler otomobil fiyatlarına çevrilmişti. Sıfır araçlarda markalar peş peşe indirime giderken Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç'tan ikinci el araç müjdesi geldi. Kurun düşmesinin yansımasının ikinci elde de görüleceğini belirten Erkoç "Araç fiyatları geri gelecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kur Korumalı TL Mevduat" sistemini açıklamasının ardından döviz kurlarında yaşanan geri çekilmenin, ikinci el araç piyasasına etkisi olup olmayacağı merakla bekleniyor. 

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, Türkiye'deki araçların yüzde 80'inin ithal, yüzde 20'sinin ise montajı yapılan araçlar olduğuna dikkati çekerek, kur yükseldikçe araçların fiyatlarının, ÖTV ve KDV'sinin de yükseldiğini dile getirdi.

"300 BİN LİRALIK ARAÇTA 30 BİN LİRA İNDİRİM OLABİLİR"

Kurdaki düşüşle sıfır araç markalarından bazılarının fiyatlarında güncelleme yaptıklarını söyleyen Erkoç, şöyle konuştu:

"İkinci el araç sektöründe de kurun düşmesinin yansımalarını göreceğiz ama bunun piyasalara yansıması 1-2 gün içinde olmaz. Bu fiyat güncellemesi bir hafta, 10 günü bulabilir. Çünkü piyasaların kurdaki düşüşü kabul etmesi gerekiyor. 300 bin lira değerindeki bir araçta yaklaşık 25-30 bin lira gibi bir indirim yaşanabilir."

 

 

"FİYATLARDA TAMAMEN DÜZELME 2022'DE OLACAK"

Erkoç, insanların bayilerde araç bulamamasından dolayı da fiyatların yükseldiğine işaret ederek, piyasalarda dengenin yeniden sağlanacağını, tamamen düzelmenin ise 2022'de olacağını ifade etti.