Popüler Haberler

Kudüs hangi ülkededir? Neden önemlidir? Kudüs haritada nerededir?

Kudüs, İsrail temel kanunlarına göre İsrail'in bölünmez başkantidir. Tarihi oldukça eski olan Kudüs şehrinin adının geçtiği bilinen en eski belge milâttan önce XIX ve XVIII. yüzyıllara ait Mısır metinleridir. Peki, Kudüs haritada nerededir?

Kudüs hangi ülkededir, neden bu kadar önemlidir sorularının yanıtı haberimizde. Kudüs şehri geçmişte İslamiyet, Musevilik ve Hristiyanlık adına 3 din için de kutsal olduğundan farklı bir öneme sahip. Haritaya bakıldığında İsrail ve Filistin'İn tam orta noktasında yer alan Kudüste bulunan, Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Kubbet-Us-Sahra gibi dini öneme sahip yerler var. Peki Kudüs nerede?

KUDÜS HANGİ ÜLKEDEDİR?

Kudüs’ün tarihi, milattan önce 2000’lere kadar uzanmaktadır. Tarihi boyunca iki kez yok olma kaderini tadan şehir, 23 işgale, 52 saldırıya tanıklık etmiştir. Hz. Muhammed S.A.V’in İslamiyet’in yayılmasında önemli bir nokta olan Kudüs’ten Miraç’a yükseldiği ve Mescid-i Aksa’nın burada inşa edildiği bilinmektedir. İslam için önemli olduğu kadar Yahudi ve Hristiyan dinleri için kabul gören bazı yapı taşları burada bulunmaktadır. İsa’nın burada çarmıha gerildiği rivayeti ve bu nedenle buranın hac noktası olarak kabul görmesi Hristiyanlar için, Milattan önce 10. Yüzyılda Kral Davud’un ele geçirmesi ise Kudüs’ü Yahudiler için anlamlı kılmıştır.

Kudüs nerede? İsrail için tarihi önemi ne? İşte Kudüs’ün tarihi…

NEDEN ÖNEMLİDİR?

İsrail, Doğu Kudüs'ü 1967 Altı Gün Savaşı sonrasında işgal etmiş ve ardından topraklarına katmıştı ancak bu durum uluslararası alanda tanınmıyor.
Filistinliler, Doğu Kudüs'ü ileride kurulacak bağımsız bir Filistin Devleti'nin başkenti yapmak istiyor. İsrail ise bütün Kudüs'ü başkenti olarak görüyor.
Hamas, İsrail'in Kudüs'ü başkenti olarak ilan etmesi durumunda yeni bir intifada başlatma tehdidinde bulunmuştu.

KUDÜS HARİTADA NEREDEDİR?

kudus

KUDÜS NEREDEDİR?

Kudüs konumu itibariyle İsrail ve Filistin’in orta noktasında yer almaktadır. Bu nedenle her iki ülke için de büyük öneme sahip olmaktadır. Kudüs’ün diğer ismi, İsrailliler tarafından Jarusalem olarak bilinmektedir.