Popüler Haberler

Kronomid nedir? Sivrisinek mi? İstanbul'da korkutan görüntü!

Kronomid nedir? İstanbul Büyükçekmece'de neredeyse bütün mahallelerde 'kronomid' olarak bilinen sivrisineklere benzer sinek istilası yaşanıyor. Birçok kişi kronomid'in ne demek olduğunu ve sivrisinek olup olmadığını merakla arama motorlarından araştırmaya devam ediyor. Kronomidin ne anlama geldiğini sizler için araştırdık. Peki, Kronomid nedir? Sivrisinek mi? İstanbul'da korkutan görüntü! Detaylar haberimizde...

Kronomid nedir? Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Salgının Türkiye'de de görülmesi ile birçok kişi yaşamını yitirdi. İstanbul Büyükçekmece'nin neredeyse tüm mahallelerinde ise 'kronomid' olarak bilinen sivrisineklere benzer sinek istilası yaşanmaktadır. Birçok kişi kronomidin ne olduğunu ve sivrisinek olup olmadığını merak ediyor. Kronomidin ne olduğunu sizler için araştırdık. Peki, Kronomid nedir? Sivrisinek mi? İstanbul'da korkutan görüntü! Detaylar haberimizde...

Büyükçekmece'de korkutan görüntü Kronomid istilası yaşanıyor - Son ...

KRONOMİD NEDİR?

İstanbul Büyükçekmece'de hemen bütün mahallelerde 'kronomid' olarak bilinen sivrisineklere benzer sinek istilası yaşanıyor. Çevre sakinlerini bıktıran sinekleri ilaçlama da yeteri kadar durduramıyor. Altı mahallede yaygın görülen yeşil renkli sinekler perdelere yapışıyor, duvarları kaplıyor ve mahallelileri oldukça rahatsız ediyor.

Birçok kişi, sineklilerin arasından bile içeri giren, sivrisineklere benzer, birbiri üzerine katlanmış kanatlar yerine gövde boyunca paralel tutulan kanatlar ve çok uzun olmayan emici hortumları bulunan sineklerin istilası nedeniyle, sıcak havada balkona çıkamaz, pencere açamaz olmaktan yakındı. Genellikle Büyükçekmece Gölü çevresindeki sazlık alanlarda duran, geceleri binlercesi ışığa doğru giden sineklerin erişkinlerin kısa ömürlü oldukları, larvaların temel olarak bitkilerden emdikleri ile beslendikleri ifade edildi.

İlçe sakinlerinin şikayetleri üzerine Büyükçekmece Belediyesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Büyükçekmece Gölü tabanında oluşan kronomid türü sinek yoğunluğu Büyükçekmecemizde bazı mahallelerde yoğun olarak görülmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekipleri bölgemizde oluşan yoğunluk nedeni ile çalışmalarını arttırmıştır " açıklamasını yaptı.

Ancak bu duyurunun altındaki yorumlarda belediye yönetimi yeterince ve zamanında ilaçlama yapmamakla suçlandı. (DHA)

Yorumlar