Yaşam |

Köyü heyelan yurttu, devasa kayaların altında kaldı... 141 kişiden haber alınamıyor!

Çin'de bir dağ köyü sabahın erken saatlerinde eşine rastlanmayan büyüklükte bir kütlenin altına gömüldü, yalnızca üç insan kurtulabildi. Uluslararası ajanslar feci fotoğraflar geçiyor, dev heyelanın bir nehri tıkayıp karayolunu da yok ettiği bildiriliyor.

Çin bu sabah bir felakete uyandı. Ülkenin güneybatısındaki Sıçuan eyaletinde heyelan bir köyü uttu.

Sabah 06.00 sularında dağdan kopan dev kayalar ve toprak kütlesi Xinmo köyünün üstünü örttü. 46 hanenin bulunduğu köydeki tüm evler heyelan altında kaldı.

reueryery

Yerel medya, Tibet bölgesine yakın Maoxian şehrine bağlı köydeki yalnızca üç kişinin kurtulabildiğini, 141 köylüden haber alınamadığını bildiriyor. Bir anne baba ile iki aylık bebekleri mucizevi şekilde kayaların arasından sağ çıktı.

eyetwet

Çin lideri Şi Jinping, kurtarma ekiplerinden tüm çabalarını hızlı bir şekilde göstermelerini istedi ancak köyden inanılmaz fotoğraflar geliyor. Uluslararası ajansların dünyaya geçtiği kareler, dağdan sürüklenen devasa kayaların Xinmo köyüyle birlikte bir nehri ve yolu da yuttuğunu gösteriyor.

wtwerw

Yetkililer, üç milyon metreküp kütlenin aşağıya doğru kaydığını tahmin ediyor.

Yüzlerce kurturma ekibi ve ambulanslar köye ulaştı ancak enkazın ne kadar sürede temizleneceği bilinmiyor. Resmi televizyon, ekiplerin kaya ve toprağı karıştırdığı görüntüleri ekrana getirdi.

eryterw

Çin Radyosu, bölgede etkili olan şiddetli yağışın felakete yol açmış olabileceğini aktarıyor. Radyoya konuşan ismini açıklamak istemeyen bir araştırmacı, bölgedeki barajın yıkılabileceği uyarısını yaptı.

reterye

Sıçuan'daki son büyük felaket, 2008 yılında meydana gelen 8 büyüklüğündeki depremdi. Wenchuan merkezli depremde 70 bin insan yaşamını yitirmişti.