Koronavirüs

Koronavirüse karşı en savunmasız gruplar belirlendi: Hastaneye yatış riskini arttırıyor

ABD'de yapılan son araştırma ile koronavirüse yakalanma riski en yüksek gruplar belirlendi. Buna göre, obezite, kanser ve kalp-damar hastalıkları bulunanlar koronavirüse karşı en savunmasız gruplar olarak belirlendi.

Koronavirüsü anlamak ve hastalığa çare bulmak için yapılan onlarca araştırma sonucunda, virüse yakalanma riskini artıran bir dizi faktör belirlendi. Obezite, kalp-damar hastalıkları, kanser ve diyabet gibi hastalıkları olan kişilerin Kovid-19'a karşı en savunmasız grup olduğu ortaya çıktı.

HASTANEYE YATIŞ RİSKİ 3 KATINA ÇIKIYOR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne (CDC) göre obezite, insanları diğer birçok ciddi kronik hastalık için risk altına sokmanın yanı sıra Kovid-19'dan kaynaklanan ciddi hastalık riskini de artırıyor. CDC'den yapılan açıklamaya göre, obeziteye sahip olmak, Kovid-19 enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatış riskini üç katına çıkarabiliyor. Obezitenin akciğer kapasitesini azalttığı ve nefes darlığına, göğüs ağrısına ve daha fazlasına yol açabileceği belirtiliyor.

Ayrıca, obezitenin Kovid-19 durumunda zararlı olabilecek bozulmuş bağışıklık fonksiyonu ile de ilişkili olduğunun altı çiziliyor. Texas Üniversitesi ve Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi'nden bilim insanları ise durumun bilinenden daha da vahim olduğunu belirledi.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.