Koronavirüs |

Korona vücudu hemen terk etmiyor

Korona geçiren kişilerde görülen belirtiler virüsün ne denli tehlikeli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Buna göre, uzamış korona belirtileri arasında en sık görülenler kas ve eklem ağrıları, ağır yorgunluk ve bitkinlik hâli, hâlsizlik, unutkanlık, kalp çarpıntıları, göğüs ağrısı, ritim bozuklukları ve uykusuzluk olarak sıralanıyor. Uzmanlar ise hastalığı atlatan kişilerin izlemesi gereken yollar olduğunu ifade ediyor.

Koronavirüse karşı geliştirilen aşılarla birlikte salgına karşı önemli bir adım atılmış olsa da hastalığı geçiren kişilerde görülen belirtiler virüsün ne kadar etkili olduğunu tüm dünyaya bir kez daha hatırlattı.

EN AZ ÜÇ AY DAHA DEVAM EDEBİLİR

Koronavirüse yakalanıp atlatanların sayısı bütün dünyada hızla artarken, koronanın etkileri arasında Long Covid-Uzamış Covid terimini sıklıkla duymaya başladık. Araştırmalar koronavirüse yakalanan her 10 hastadan birinde hastalık belirtilerinin en az üç ay daha devam etme ihtimalinin olduğunu gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, ABD, İngiltere ve İsviçre’de Covid-19 geçirmiş 4 milyon kişinin kaydının tutulduğu bir çalışmayı baz alarak yeni bir tanımlama yaptı. Buna göre koronavirüs geçirdikten sonraki üç hafta boyunca şikâyetler devam ediyorsa bu duruma Post Akut Covid Sendromu deniyor. Eğer şikâyetler 12 haftadan uzun sürüyorsa buna Kronik Covid ya da Uzamış Covid deniyor. Yani Covid-19 bazı belirtilerinin aylarca sürmesi ve vücutta kalıcı hasar bırakması sebebiyle kronik hastalık grubuna girmeye aday gibi görünüyor.

Uzamış Covid belirtileri arasında en sık görülenler ise kas ve eklem ağrıları, ağır yorgunluk ve bitkinlik hâli, hâlsizlik, kafa karışıklığı, unutkanlık, odaklanma problemi, uyuklama eğilimi, depresif ruh hâli, kalp çarpıntıları, göğüs ağrısı, ritim bozuklukları ve uykusuzluk olarak sıralanıyor.

KORONAVİRÜS SONRASI İZLEM MERKEZİ KURULDU

Eskişehir Şehir Hastanesi bünyesinde hizmet veren Covid-19 Sonrası İzlem Merkezine başvuran hastaların yaygın olarak gezici eklem ağrıları, hâlsizlik ve yorgunluk belirtilerinden şikâyet ettiğini söyleyen Başhekim Uzm. Dr. Yaşar Bildirici, “Merkezimize bugüne kadar yaklaşık 850 hastamızı davet ettik. Bir ay içinde 500'e yakın hastayı merkezimizde takip edip bilgilerini formlara işleyerek ileriye dönük yapılabileceklere yönelik planlama hazırladık. Takip ettiğimiz hastaların büyük bölümü ağrılarının devam ettiğini söylüyor. Serviste yatan ancak yoğun bakıma girmemiş hastalarımızın yüzde 20’sinde, yoğun bakımda tedavi görmüş hastalarımızın yüzde 10'unda solunum güçlüğü problemini görüyoruz. Uyku bozuklukları, dalgınlık ve unutkanlık gibi nörolojik belirtilere de rastlıyoruz” dedi.

NEFES DARLIĞI İÇİN: EGZERSİZ TEDAVİSİ

Covid-19 geçiren hastalarda nefes darlığının arttığını, yürüme ve efor kapasitelerinin azaldığını gözlemlediklerini vurgulayan fizik tedavi uzmanı Dr. Fulya Bakılan hastalık geçtikten sonra şikâyetleri devam eden kişilerin “kardiyopulmoner rehabilitasyon” adı verilen, solunum kapasitesini artıracak egzersiz programlarına katılmaları gerektiğini belirterek “Bu programlarda hastaların efor, yürüyüş ve yürüme kapasitelerini artırıp hâlsizlik ve yorgunluk düzeylerini azaltmayı amaçlıyoruz. Ünite içindeki çeşitli cihazlardan faydalanıyoruz. Yaptığımız bazı testleri geçen hastalarımıza rehabilitasyon uyguluyoruz. Bu sürede bazı değerleri de kontrol ediyoruz. Gerekirse hastalarımıza ev egzersizi programları da hazırlıyoruz" diye açıkladı.

İYİLEŞEN HASTALARIN KALBİNE DİKKAT ETMESİ LAZIM!

Koronavirüsün damarları tutan bir hastalık olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Murat Aksoy, hastaların bir bölümünde akciğer, kalp ve beyinde hasar oluştuğunu, bu durumun kalıcı olup olmadığının uzun dönemde görülebileceğini söyledi. Yapılan bir çalışmada 55 Covid-19 hastasının iyileştikten üç ay sonra yüzde 60’ında nefes darlığı devam ettiğini, yüzde 70’inde de tomografide bağ dokusunda artış veya akciğer yapısında bozulma olduğunun tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Aksoy, akciğerlerden sonra en çok tutulan organın kalp olduğunu belirtti. 

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.