Koronavirüs

Korona insan derisinde 9 saate kadar kalabiliyor

Japonya’da koronavirüsün insan vücudunda ne kadar kalabildiğine yönelik önemli bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmanın sonucuna göre, koronavirüs halk arasında grip olarak bilinen influenza A virüsüne göre deride 4 kat fazla yani 9 saate kadar kalabiliyor.

Japonya’daki Kyoto Prefectural Üniversitesi Tıp fakültesi tarafından yapılan araştırmada koronavirüsün insan vücudunda ne kadar süre kalabildiğine dair çarpıcı sonuçlar elde edildi.

9 SAATE KADAR KALABİLİYOR

Araştırmaya göre koronavirüsün ciltteki hayatta kalma süresinin influenza A virüsüne kıyasla 4 kattan daha fazla olduğu test edildi. Halk arasında grip olarak bilinen influenza A virüsü deride 2 saat kalıyorken koronavirüste bu sürenin 9 saate kadar çıktığı belirtildi.

EL YIKAMAK ÖNEMLİ

Araştırmayı yapan ekip koronavirüsün temas yoluyla bulaşmasını önlemek amacıyla bu çalışmaların ve el yıkamanın önemini vurguladı.

DHA

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.