Dünya

Köpek 'festivali'ne götürülen 68 köpek hayvanseverler tarafından kurtarıldı!

Çin'in Yulin kentinde her yıl düzenlenen 'köpek festivali' başladı. Köpeklerin, 'tatlarının güzel olması için' korkutularak öldürüldükleri bu 'festival' her yıl dünya kamuoyunun eleştirilerine uğruyor. Kesim için festivale götürülen 68 köpek ise hayvan hakları savunucuları tarafından kurtarılarak özgürlükleri iade edildi.

Cengiz Büyükuncu
Cengiz Büyükuncu

Çin'in güneyindeki Yulin şehrinde her yıl haziran ayında 'köpek eti festivali' düzenleniyor. Hijyen ve ahlak kurallarının hiçe sayıldığı 'Köpek Festivali' ise her yıl eleştirilerin gündemine oturuyor.

Çin'in insanlık dışı bir çok eyleminin bir mağduru da her yıl köpekler oluyor. 

KÖPEĞİN TADI DAHA GÜZEL OLSUN DİYE KORKUTARAK ÖLDÜRÜYORLAR

Ayrıca 'festival'de köpekleri canlı tutup sipariş üzerine öldürüyorlar. Öldürmeden önce ise masum köpeği 'korkutmak' ve ölürken korkmasını sağlamak amacıyla çeşitli işkenceler yapılıyor. Çinlilerin bir kısmının inancına göre salgıladığı hormonlar yüzünden köpeklerin eti korkarak öldüğünde daha lezzetli oluyor. 

Bazı insanların evcil köpeklerinin mafyalarca çalınarak kesime götürüldüğü biliniyor.

AKTİVİSTLER 68 KÖPEĞİ KURTARDI

Küçük tel kafeslere tıkıştırılmış 68 köpek taşıyan bir kamyon, Çin'in Yulin şehrine giderken durduruldu.

Yulin'deki köpek festivaline kesim için götürülen onlarca köpek, hayvan hakları savunucuları olan aktivistlerin eylemi sonucunda kurtarıldı.

 

Günün Videosu
Türkiye'de 4 gündür farklı noktalarda etkili olan orman yangınlarına ekip göndererek destek olan Azerbaycan'da tüyleri diken diken eden bir olay daha yaşandı. Yangınlarla ilgili haberi ekran başındakilere aktaran Azeri spiker, "Ruhumuzun ne kadar yandığını hissediyorum. İnsanları insanlarımız, dağları dağlarımız, ağaçları ağaçlarımız, denizleri denizlerimizdir. Ve yine diyorum, Türkiye bizim evimizdir" ifadelerini kullandı. Azeri spikerin bu anlamlı sözleri sosyal medyada gündem oldu.