Dünya

Köpek balığı saldırısından böyle kurtuldu

Avustralya'da profesyonel sörfçünün köpek balığıyla burun buruna geldiği anlar saniye, saniye kaydedildi. Sörfçünün arkasından yaklaşan ve son anda ona saldırmaktan vazgeçen köpekbalığı o sırada bölgede drone ile çekim yapan ekip tarafından fark edildi. Drone sayesinde durumdan haberdar edilen sörfçü hemen karaya çıktı.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Sharpes Plajı yakınlarında profesyonel sörfçü Matt Wilkinson denize açıldı. Wilkinson, dalgaları yakalamaya çalıştığı sırada beyaz bir köpekbalığı tarafından takip edildi. Bölgede bulunan Surf Life Saving’e ait drone ile köpekbalığı fark edilince drone Wilkinson’ın yanına indirilerek kıyıya dönmesi konusunda uyarıldı. Tespit edilen köpekbalığının ardından plaj tamamen boşaltıldı ve kapatıldı.

Wilkinson yaptığı açıklamada, "Ben sadece kendi başıma dolaşıyordum ve bir su sıçraması ve gürültü duydum ve etrafa baktım fakat hiçbir şey göremedim. Sonra drone aşağı indi ve bana bölgede tehlikeli bir köpekbalığı olduğunu söyledi. Sahile geri dön dedi" ifadelerini kullandı.

'BACAĞIM İÇİN GELİYOR GİBİ'

Wilkinson, “Biraz tuhaf hissederek kıyıya geldim ve cankurtaranlar bana görüntüleri gösterdi. Orada olduğunu bilmeden ne kadar yaklaştığını fark ettim. Bacağım için geliyor gibi görünüyor fakat sonra fikrini değiştiriyor” dedi.

Drone operatörü Beau Monks ise, yaklaşık 5 metre uzunluğundaki beyaz köpek balığını günün yedinci uçuşu sırasında gördüklerini belirtti. Monks, “Oldukça hızlı hareket etti. Onu takip ediyordum ve cankurtaranlara haber verdim. Herkesi sudan çıkarmak için drone üzerindeki hoparlörü kullandım” dedi.

Surf Life Saving’e ait olan dronelar, yüzücüleri ve cankurtaranları köpek balıkları da dahil olmak üzere denizdeki her türlü tehlikeye karşı uyarmak ve korumak için kullanılıyor. Dronelar, şu anda 8 milyon dolarlık girişimin bir parçası olarak Yeni Güney Galler'deki 34 plajda deniz olaylarını izlemek için kullanılıyor.

Sitene Ekle