Koronavirüs

Validen koronavirüs denetimi! O manzarayı görünce...

Koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü illerden olan Konya'da Vali Cüneyit Orhan Toprak alınan tedbirlere uyulup uyulmadığını yakından denetledi. Semt pazarına giden Toprak, yol üzerinde gördüğü araçları da durdurarak uyarılarda bulundu.

Alınan tedbirleri yerinde denetlemek üzere pazarları gezen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, denetimlerinde, şehirdeki sosyal hareketliliğin azaltılması ve zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmamasına dikkati çekti.

Esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Toprak, ürünleri vatandaşın seçmemesi, bizzat esnaf tarafından verilmesi ve maske takılması yönünde uyarılarda bulundu.

Bir pazar esnafına tezgahtaki meyve ve sebzeleri göstererek yönelttiği, "Bunlar seçmece mi?" sorusuna "Hayır" yanıtını alan Toprak, tedbirlerin uygulanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Toprak, esnaftan, alışveriş esnasında uygulanması gereken tedbirlerin uygun bir dille vatandaşa anlatılmasını istedi.

Salgının yayılmasını önlemek amacıyla yapılan trafik denetimlerine de katılan Toprak, Konya'da, araç yoğunluğunun yüksek olduğu Ankara Caddesi üzerinde sürücülere zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları, araç içinde sosyal mesafeye dikkat etmeleri ve maske takmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Maskesi olmayan sürücülere maske dağıtılması için trafik ekiplerine talimat veren Vali Toprak, maskesi olmayan bir sürücüye, makam aracından getirttiği maskeyi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve bakanların, vatandaşları zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamaları yönünde sürekli uyardıklarını dile getiren Toprak, "Tamamen halkımızın sağlığı için bu önlemleri alıyoruz. Vatandaşlarımızın bir araya gelip virüsün bulaşmaması için aldığımız kararlar ve uygulamalarla mümkün olduğunca hareketliliği azaltacağız." diye konuştu.

Toprak, denetimler esnasında koruyucu maske takarak, sosyal mesafeyi korumaya da özen gösterdi.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.