Murat Ongun

MURAT ONGUN KİMDİR?

UFUK GÜLDEMİR'İN ÖĞRENCİSİ...

Ekrem İmamoğlu'nun seçim sürecinden en yakınındaki isim olan Murat Ongun, Ufuk Güldemir patronajındaki Habertürk TV'de, uzun yıllar "genel yayın yönetmen yardımcısı" olarak görev aldı.

Melih Meriç'in ardından o dönem kanalın iki numaralı ismi olan Ongun, aynı zamanda kanalın ana haber bültenini de sunuyordu.

Habertürk'ün satılmasının ardından kanal ile yolları ayrılan ve kendi haber sitesini kurarak yola devam eden Murat Ongun, beklediği gelişmeyi görememesi üzerine internet medyasını kapatma kararı aldı.

Murat Ongun bunun dışında, bir süre Cem TV Genel Müdürlüğü de yaptı ve Star TV'de Uğur Dündar yönetiminde de çalışmış bir gazeteci olarak biliniyor.

Murat Ongun son olarak Ekrem İmamoğlu'nun basın danışmanı olarak yerel seçim sürecinde aktif rol üstlendi.

İBB'DEN MURAT ONGUN'UN GÖREVİNE SON VERİLDİĞİ YÖNÜNDEKİ İDDİALARA İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA!

İBB’nin Murat Ongun ile ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bazı basın yayın organlarında; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı emrinde 24.04.2019 tarihinde Danışman" olarak sözleşme imzalanan Murat Ongun’un işine son verildiğine ilişkin haber ve yorumlar yer almıştır.

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 20. maddesinde ’Danışmanların görev süreleri sözleşme süresi ile sınırlıdır. Ancak bu süre belediye başkanının görev süresini aşamaz’ hükmüne amirdir.

Önceki dönem belediye başkanlarında olduğu gibi belediye başkanını görevinin sona ermesine bağlı olarak Murat Ongun’un sözleşmesi de hukuken sona ermiş ve bütün özlük hakları ödenmiştir.

Söz konusu haber ve yorumlardaki işten kovma iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır."

İMAMOĞLU, O KUYUYA MURAT ONGUN'UN İPİYLE İNME...

Diğer yandan, 31 Mart yerel seçimlerine damga vuran olaylardan biri olan, Ekrem İmamoğlu - Anadolu Ajansı polemiğinde de basın danışmanı olarak Murat Ongun'un rolü yadsınamaz...

ANADOLU AJANSI CHP'NİN HEDEFİNDE!

Seçim sürecinde Anadolu Ajansı'nın, İstanbul'da veri girişini saat 23.30 itibariyle durdurması çeşitli polemikleri de beraberinde getirdi.

AA'dan eleştiriler üzerine yapılan açıklamada, "AA Seçim Yayın Sistemine sahadan veri akışı gerçekleşmemektedir. Sahadan veya YSK'den veriler ulaştığında sonuçların aktarımı sürecektir." denildi.

AA'nın 2014 yılından itibaren 5 seçim ve 1 referandum sonucunu başarılı şekilde abonelerine ulaştırıldığı hatırlatılarak, ajansın servis ettiği verilerin, kesinleşen YSK verileriyle birebir aynı olmasının AA'nın başarısını gösterdiğine vurgu yapıldı.

EKREM İMAMOĞLU NEDEN AA'YI HEDEF ALIYOR?

Ancak, tüm bu açıklamalara karşın, resmi olmayan sonuçlara göre İBB Başkanlığı'nı önde götüren CHP'li Ekrem İmamoğlu, Anadolu Ajansı'na eleştirilerini sürdürdü.

Ajansa çok ağır sözler ve suçlamalarla yüklenen İmamoğlu, "Anadolu Ajansı'nı yok sayıyorum" diyerek, "Artık Anadolu Ajansı bitmiştir, hiçbir seçimi sunamaz." ifadelerini kullandı.

AA'nın verileri nereden edindiğine ilişkin bir polemiği gündeme taşıyan CHP'li İmamoğlu, "Anadolu Ajansı'nın tek kaynağı kalıyor, sandıklardaki AK Parti'nin müşahitleri ya da görevlileri. O zaman değiştirsin adını AK Parti Ajansı desin. Hemen değiştirsin!" ifadelerini kullandı.

ANADOLU AJANSI'NA BU ÖFKE NEREDEN KAYNAKLANIYOR?

Diğer yandan, Ekrem İmamoğlu'nun Anadolu Ajansı'nın seçim performansına neden bu kadar şiddetle itiraz ettiği konusunda medya kulislerinde bazı iddialar da ortaya atılıyor.

Buna göre, Ekrem İmamoğlu'nun en yakınındaki isim olan, kurumsal iletişim danışmanı Murat Ongun'un ajans ile eski bir hesabı bulunuyor.

Murat Ongun 2007 yılında, o dönem ana haber bültenini sunduğu ve genel yayın müdür yardımcılığını üstlendiği Habertürk TV ekranlarında Anadolu Ajansı'nı hedef alarak, ilginç ve o dönem çok tartışılan bir iddia ortaya atmıştı.

Ongun, Anadolu Ajansı'nın o yıl servis ettiği ve Anıtkabir ile Kocatepe Camisi'ni birlikte gösteren fotoğrafın "fotomontaj" olduğunu, Ankara'da bu fotoğrafın çekilebileceği bir açı olmadığını öne sürmüştü.

Ongun yönetimindeki Habertürk TV saatlerce, Anadolu Ajansı foto muhabiri Sami Tolga Adanalı tarafından çekilen o kare hakkında "Fotoğraf montaj" şeklinde yayın yapmıştı.

Hatta, Murat Ongun, Anadolu Ajansı'nın 2007 takviminde yer alan ve gece ışıklandırılmış Anıtkabir'le Kocatepe Camii'ni yan yana aynı kadraja alan o fotoğrafla ilgili, canlı yayında konuk ettiği AA Genel Müdürü Hilmi Bengi'ye, "Öyle bir açı yok. İspatlayın buradan özür dilerim" demişti.

Anadolu Ajansı ise, ajanslarının kesinlikle "fotomontaj" tekniğini kullanmadığını vurgulayarak, aynı fotoğrafı, aynı açı ile Noter huzurunda yeniden çekmişti.

Murat Ongun, bu gelişme sonrasında, "Foto muhabiri Tolga Adanalı da Genel Müdür Hilmi Bengi de haklı çıktı. Ben haksız... A.A bu açıyı ispat etti." açıklamasında bulunmak zorunda kalmıştı.

Benzer şekilde, seçimin kesin ve resmi sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklamasının ardından, Anadolu Ajansı verileri ile YSK verileri örtüştüğü taktirde, Ekrem İmamoğlu ve basın danışmanı Murat Ongun'un kamuoyundan özür dileyip dilemeyeceği merak konusu oldu.