Ekonomi |

Konkordato aslında ekonomi için faydalı mı?

Star gazetesi yazarı Ersoy Dede, "Konkordato aslında Türk ekonomisi için faydalı mı?" başlıklı yazısında son günlerde gündemimizde yoğun olarak yer alan terimle ilgili farklı bir bakış açısını kaleme aldı.

İşte o satırlar:

"Hemen her gün ‘işte bir dev daha konkordato ilan etti’ diyerek verilen haberler, sanki ekonominin çöküşünü anlatıyor gibi.. Peki gerçekten böyle mi?.. Hukukçu Sinan Civriz’e sordum.. Konkordato sonuçta bir ‘iflas’ değil.. Borçların planlanması.. Ve Civriz’e göre bunu faydası şu;

“Konkordato mali tıkanıklığın giderilmesi için önemli bir fırsattır. Bu süreçte icra takipleri ile sıkıştırılma ihtimali ortadan kalkan kişi ve kurumlar asıl faaliyetlerine odaklanırlar ve üretimlerini arttırırlar. Ayrıca yakın gelecekte Türkiye'ye yüzlerce milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girişi olacak. Bunun önemli bir kısmının, konkordato kararı almış olan şirketlere ihtiyaçları olan sermayeyi sağlayacağı tahmin ediliyor. İşte bu fonların radarında yer alacak olan konkordato şirketleri bu dönemde kurumsallaşma yolunda adımlar atarak mali görünümlerini düzenleyecek ve değerlerine değer katacaktırlar…” Farklı bir bakış açısı ve dikkate değer.."