Ekonomi |

Koç Grubu düğmeye bastı: Yeni şirketi WAT Mobilite ile elektrikli araç şarj ağı işletmeciliğine başlıyor!

Koç Grubu şirketleri Opet, Otokoç Otomotiv ve Entek Elektrik, otomotiv sektöründe stratejik bir adım atarak elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanında faaliyet gösterecek WAT Mobilite’yi kurdu.

Koç Holding, iştiraki olan WAT Mobilite ile Koç Holding Nakkaştepe Kampüsü’nde de elektrikli araç şarj istasyonunu devreye aldı.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Koç Holding olarak iklim kriziyle mücadele ve 2050 yılına dek karbon nötr hedefleri doğrultusunda adımlarına devam ettiklerini belirterek "Topluluk şirketlerimizden WAT; bu anlayışımızla paralel olarak elektrifikasyon alanını kendisine bir hedef olarak seçti. Şirketimiz; elektrikli araç şarj istasyonları ürün ailesinin tasarlanması, üretilmesi ve hem ülkemizde hem de yurt dışında hizmete sunulması konusunda belirlenen hedeflere yönelik çalışacak" dedi.

GENİŞ BİR YELPAZEDE HİZMET SUNACAK

WAT'ın binek araçlardan otobüslere, hafif ticari araçlardan, uzun yol yük taşıma araçlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet sunacağını bildiren Ebiçlioğlu şöyle devam etti:

"Kalite ve güvenilirlik gereksinimlerinin yüksek olduğu bu cihazları ülkemizdeki kullanım koşullarına uygun olarak tasarlayıp üretmeyi hedefliyoruz. Buradan hareketle, elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanında da stratejik bir adım attık ve teknoloji ile operasyon yatırımlarımızı yönetecek WAT Mobilite şirketimizi Şubat ayında kurduk. Elektrikli araçların ülkemizdeki yaygınlaşmasına Koç Topluluğu’nun bu sayede önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz."

"HEDEFİMİZ HIZLI YAYGINLAŞMASI"

WAT Genel Müdürü Oğuzhan Öztürk, ise 2022 yılı sonu itibarı ile WAT fabrikasında üretime başlanacağını ve 2023'te yerlileşme çalışmalarının hız kazanacağını ifade ederek şöyle konuştu:

"Elektrikli araçlar için kritik öneme sahip şarj istasyonları konusunda Türkiye çapında hızlı bir yaygınlaşma hedefimiz var. Bu konuda Koç Topluluğu şirketlerinin kendi lokasyonları ile Türkiye geneline yayılan güçlü bayi ve servis altyapısı en büyük itici gücümüz olacak. Bu yaygınlaşmayı kendi gücümüz ve bayilerimiz ile birlikte hayata geçireceğimiz yatırımlarla sağlayacağız. WAT Mobilite olarak elektrikli araç şarj ağının yanında katma değerli servisler ile de müşterilerimiz ve iş ortaklarımıza dijital dünyanın fırsatlarını sunmayı hedefliyoruz.”