Yaşam |

Kızılırmak'ta çifte intiharda itfaiye amirine şok ceza!

Samsun'un Bafra ilçesinde intihar amacıyla Kızılırmak’a atlayıp, sonradan pişman olup yardım isteyen sevgililerin ölümünden dolayı itfaiye müdürüne dava açıldı. ‘Bafra’nın sahilde bulunması, içinden Kızılırmak’ın geçmesi gibi nedenlerle itfaiye görevlilerinin sualtı ve suüstü arama kurtarma eğitimi almaları gerektiğini’ belirten bilirkişi raporunu dikkate alan cumhuriyet savcısı, Bafra İtfaiyesi Grup Amiri Yaşar Aşçı’nın 15 yıl hapsini talep etti!

Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre Osman Ertekin (19) ve Belgin Şahin (15) geçen yıl 15 Mart’ta intihar etmek için Kızılırmak’a atladı. Suya kapılmayan iki genç pişman olunca yardım istedi.

Olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri geldi. İtfaiye ekipleri yeterli donanımları bulunmadığı için suya giremedi.

İtfaiyeciler çevredeki benzin istasyonlarını dolaşarak bot ya da şamriyel aradı ama bulamadı.

40 dakika sonra ikinci itfaiye aracı olay yerine geldi. Araçtaki bot suya indirildiğinde iki genç çoktan sulara kapılmıştı.

Hürriyet'ten Musa Kesler'in haberine göre gençlerin ailelerinin şikâyetiyle o gece olay yerinde bulunan itfaiyecilere soruşturma açıldı. İtfaiyeciler soruşturmaya itiraz etti ancak itirazları reddedildi.

Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı iş güvenliği ve itfaiye hocalarından oluşturduğu bilirkişi heyetine gönderdi. Bilirkişi, Bafra’nın hem Karadeniz hem de Kızılırmak kıyısında olduğunu, itfaiyecilerin su eğitimi ve teçhizatı olması gerektiği görüşünü bildirdi. Bilirkişi itfaiyecilerin eğitim almamasından itfaiye daire başkanını, teçhizat bakımından da Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sorumlu olduğunu belirtti.

Bu rapor üzerine itfaiye erleri hakkında takipsizlik kararı veren Başsavcılık, Bafra İtfaiyesi Grup Amiri Yaşar Taşçı’ya ise taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Başsavcılık Samsun Büyükşehir Belediyesi hakkında da suç duyurusunda bulundu.