Popüler Haberler |

Kış lastikleri ne zaman takılacak? Kar lastiği ücreti ne kadar?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulmaktadır. Birçok kişi kış lastiklerinin ne zaman takılacağını merakla araştırmaya devam ediyor. Peki, Kış lastikleri ne zaman takılacak? Kar lastiği ücreti ne kadar? Detaylar haberimizde...

Özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gerekenlerden olan, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiklerini takmaya az bir zaman kaldı. Peki, Kış lastikleri ne zaman takılacak? Kar lastiği ücreti ne kadar? Detaylar haberimizde...

KIŞ LASTİKLERİ NE ZAMAN TAKILACAK?

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2020'ye kadar devam edecek. Araçların denetimi, bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılmaktadır.

Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla güncellenecek.

KAR LASTİĞİ ÜCRETİ NE KADAR?

Kış lastiği takma ücreti 60 liradan başlıyor. Lastik oteli hizmetini kullanım ücreti, lastik değişimi de dahil olmak üzere 200 lirayı buluyor. Otomobil grubu binek lastikleri en ucuzu 250 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişebilmektedir.