Yaşam |

Kış lastiği taktırmanın maliyeti ne kadar?

3 Boyutlu Blok Kilitleme Teknolojisi , lastiğin yolu daha iyi kavramasını sağlar ve fren mesafesini kısaltır. UG 8'in sahip olduğu kış hamur bileşimi yol tutuşunu artırır ve daha uzun ömür sunar. Yolla daha fazla temas eden lastik yapısı karlı ve kaygan zeminde daha iyi yol tutuşu ve daha iyi fren mesafesi sunar. Yeni nesil V-tipi kanallar suyu daha hızlı boşaltır ve lastik ekonomik ömrü boyunca ilk günküne yakın performans sergiler. Peki, kış lastiği takmak zorunlu mu? Ne kadar? Kış lastiği nerede takılır? Cezası var mı? Detaylar haberimizde...

Kasım ayı itibarı ile kent genelinde havaların daha çok soğuyacağı ve yüksek kesimlerde kar yağışı olabileceği yorumları yapılmıştı. Zorunlu kar lastiği uygulamasını da hesaba katan araç sahipleri, lastikçilerde ve kış lastiği satılan mağazalarda uzun araç kuyrukları oluşturdu. Erkenden tedbirini alan vatandaşların lastikçi önünde dakikalarca kuyruk beklediği de görüldü. Uzmanlar lastik alımı konusunda vatandaşları uyarıyor. Peki, kış lastiği takmak zorunlu mu? Ne kadar? Kış lastiği nerede takılır? Cezası var mı? Detaylar haberimizde...

kAA_lastAi

PERFORMANS ALABİLMEK GEREKİYOR

Kış lastiklerinin performansına değinen, Tekirdağlı lastik ustası Sadık Orakçı, “Yoğunluğumuz başlıyor, kış lastiklerini değiştirmeye başladık. Şoför arkadaşlarımıza can güvenlikleri için kış lastiklerini kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Kış lastiklerimizi ölçtükten sonra, 4 milimetrenin altına düşen yani 4 milimetre aşağısında ise kışın performans vermez. En aşağı 6 milimetreden aşağı olmayacak” dedi.

“DÖRT LASTİĞİ DE TAKMAK GEREKİYOR”

Yoğunluğun günden güne artığını belirten lastik satıcısı Gürkay Bargur, güvenlik için olması gereken bir uygulama olduğunu aktararak, “Kış lastiğinin faydaları halk arasında bilinen kar lastiği değil, kışla alakalı bir şeydir. 7 derecenin altında, bu lastiklerdeki silikon yapı donmayı engelliyor. Bu da fren mesafesini kısaltıyor, güvenliğimiz için iyi bir şey kış lastiği. Sadece çeker lastiklere değil dört lastiği takmak gerekiyor. Bunun nedeni ön tutuyor, arka kayıyor, arka tutuyor ön kayıyor. Bunu engellemek güvenliğimizi şansa bırakmamak için kış lastiğini öneriyoruz. Fiyatlarımız ortalama 100 TL den başlayıp yeni lastikler için yukarıya doğru yükselmektedir. Değişimler 4 lastik 50 TL ayrıca lastikleri sezonluk olarak lastik otelimizde saklıyoruz. Bu da güzel bir hizmet, şu anda da gördüğünüz gibi bayağı bir yoğunluk var. Son zamana kalmadan güvenliğimiz için karla alakalı değil dediğimiz gibi 7 derecenin altında kış güvenliği için kış lastiği takmalıyız” ifadelerini kullandı.

Aracına kışlık lastikleri takmak için sıraya giren Orhan Kızılaslan, “Güvenliğimiz için kış lastiği takmamız gerekiyor. Can taşıyoruz burada artık paradan puldan ziyade cana önem vermek lazım onun için lastikleri değiştirdik yani önemli bir şey bu” dedi.

kislastigi22

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Kurala uymayan araç sahiplerine 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri kış lastiği takmayanlara 715 lira ceza uygulanacak.

Ülke genelinde etkili olan kar yağışı en çok Ankaralı lastikçileri sevindirdi. Araçlarının lastiklerini değiştirmek için Ankaralılar lastikçilere akın etti.

Yaşanan yoğunluk ile ilgili İHA muhabirine konuşan oto lastik ustası Çahan Yaman, "Hava sıcaklığı düştü. Ve ondan sonra kar bir anda bastırınca, herkes lastik değiştirmeye akın etti. Geçen senelere oranla talep aynı. Emniyetli bir sürüş için kışın araç sahiplerine kış lastiği kullanmalarını tavsiye ediyorum. Kış lastiği kar düştüğünde alınan bir ürün değildir. Ekim aylarında lastiklerini takarak bu son dakika sıkıntısına girmemelerini öneriyorum" dedi.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ZORUNLU

Kış lastiği taktıran sürücü Serkan Soyaltun ise, "Kış ayı geldi. Kışlık lastikleri taktırma ihtiyacı duyduk. Sürücü arkadaşlara tavsiyem, illa kar yağmasını beklemesinler. Zamanında lastiklerini değiştirsinler. Yoksa kazalara sebep olabilirler. Karlı ve buzlanma olan yollarda görüş mesafesini korusunlar. Özellikle ani frenlerden kaçınsınlar. Hepimizin güvenliği için kış ekipmanlarını araçlarında bulundursunlar" ifadesini kullandı.
Yaşanan yoğunlukla ilgili çalışanları lastikçi çalışanları ise 150’ den fazla aracın lastiğini değiştirdiklerini, işlerin çok yoğun geçtiğini söyledi.

Youll-experience-superior-handling-by-installing-a-quality-set-of-winter-tires-_1394_40091692_0_14099273_500

KIŞ LASTİKLERİNDEKİ ÖZEL KAUÇUK DAHA İYİ FRENLEME SUNAR

Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Mahmut Sarıoğlu kış lastiğinde olmazsa olmaz 3 boyutlu kilitleme teknolojisine dikkat çekti. Sarıoğlu konuşmasında “Goodyear olarak, güvenli lastik ve araç sürüşü için sadece karlı havalarda değil, hava sıcaklığının +7 °C'nin altına düştüğü bölgelerde kış lastikleri kullanılmasını öneriyorum. Kış lastiklerinde kullanılan özel kauçuk, zorlu kış koşullarında çok daha iyi yol tutuş, daha kısa fren mesafesi sunar. Bu da tüketiciler için çok daha güvenli sürüş performansı anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl pazara sunduğumuz UG Performance SUV ile birlikte UltraGrip kış ailemiz çok farklı tiplerdeki araçları kapsıyor. Goodyear'ın UltraGrip serisinde yer alan tüm kış lastiklerimizle sürücülerimize, hava koşulları ne kadar zorlayıcı olursa olsun, güvenli sürüş ve kısa fren performansıyla birlikte ıslak, buzlu ve karlı zeminlerde mükemmel yol tutuşu vaat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

LASTİK YOLU KAVRAMALI!

3 Boyutlu Blok Kilitleme Teknolojisi, lastiğin yolu daha iyi kavramasını sağlar ve fren mesafesini kısaltır. UG 8'in sahip olduğu kış hamur bileşimi yol tutuşunu artırır ve daha uzun ömür sunar. Yolla daha fazla temas eden lastik yapısı karlı ve kaygan zeminde daha iyi yol tutuşu ve daha iyi fren mesafesi sunar. Yeni nesil V-tipi kanallar suyu daha hızlı boşaltır ve lastik ekonomik ömrü boyunca ilk günküne yakın performans sergiler.
Ayrıca kış lastiklerinde bulunan taban desenindeki üç boyutlu kanallar daha fazla karın tutulmasına olanak sağlıyor. Sürücülerin lastik alımında bulunurken bu kurallara dikkar etmeleri gerekiyor.

fft99_mf9775382

KIŞ LASTİĞİ ARTIK ZORUNLU

Kış lastiği takmayan araç sahiplerine 625 lira olarak uygulanan cezanın, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 14,47’lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya çıkarılması öngörülüyor. Belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.