Koronavirüs |

Kırmızı kategorideki ilin masmavi köyü

Türkiye'de vaka sayıları bakımından yüksek orana sahip olan kentler kırmızı renk kodu ile tanımlanıyor. Riskin çok yüksek olduğu bu illerden biri de Balıkesir. 100 bin kişide 172,46 vaka ortalamasına sahip olan Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı bir köy var ki adeta tüm kente inat masmavi. Salgının ilk gününden bu yana tek bir vaka bile görülmeyen köy, son zamanlarda il genelinde yayılan mutant virüsten de kendisini korumayı bildi.

Sağlık Bakanlığı'nın her hafta güncelleyerek yayınladığı tabloda Balıkesir, Marmara Bölgesi’nin ‘çok yüksek riskli’ (Kırmızı) üç şehrinden biri olarak görülüyor. Şehirde koronavirüsle mücadelede hedef önce sarı kategoriye inmek, sonra da mavi renge dönmek. Üstelik bunun olabileceğine yönelik önlerinde çok önemli bir örnek de duruyor.

Mutant virüsün de yaygın olarak görüldüğü, valiliğin önderliğinde sıkı denetimlerle yayılmanın önüne geçilmeye çalışılan Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Kazdağları'nın eteklerindeki Hacıarslanlar Köyü şehirde ‘düşük riskli’ yani ‘mavi’ renkte kalabilen tek yer konumunda.

Köyde şu ana kadar tek bir pozitif vakaya dahi rastlanmış değil. Hatta Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal, mahalle muhtarına nazar boncuğu hediye ederek tebrik ettiğini de buraya not düşelim. 

Hürriyet'in haberine göre köyde 125 hane var ve yaklaşık 400 kişi yaşıyor. Hacıarslanlar Köyü muhtarı Ali Tuzlu, alınan tüm tedbirlere harfiyen uyduklarını belirtiyor ve salgından nasıl korunduklarını şöyle açıklıyor: 

“Atalarımız temizlik imandan gelir demiş. Biz de temizlik konusunda çok titiz davranıyoruz. Şimdiye dek tek bir vakamız olmadı. Herkes sosyal mesafe ve maske kuralına çok dikkat ediyor. Maskesiz köy meydanında asla dolaşmıyoruz. İnsanlar tarla ya da bahçelerine giderek sadece üretimiyle ilgileniyor. Bunu da yapmak zorundalar çünkü geçimlerini böyle sağlıyorlar. En önemlisi misafirlik kavramını da korona bitene kadar askıya aldık.”

Köydeki insanların şehir merkezine pek inmediğinin söyleyen Tuzlu, “Merkeze günde bir kez araç gider-gelir. Ama çarşamba günleri merkezde pazar kuruluyor, haliyle alışveriş için gitmek zorunda kalıyorlar. Pazar dönüşü de ateşlerini ölçerek köyümüze girişlerini sağlıyoruz” dedi.

Köyün genel temizliği konusunda da çok titiz davrandıklarını da ifade eden Tuzlu, belediyenin her hafta temizlik araçlarını gönderdiğini, ayrıca kadınların da bu konuda çok dikkatli davrandığını ve sürekli uyarılarda bulunduğunu vurguladı.

Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal ise mucize gibi duruma ilişkin yaptığı açıklamada Hacıarslanlar Köyü muhtarı Ali Tuzlu önderliğinde köyde yaşayan vatandaşların sosyal mesafe ve maske gibi kurallara titizlikle uyduğunu söylüyor:

“Köyü ziyaretimde bir azamız bana şunları söyledi: Edremit’te anne babam oturuyor. Kendileriyle altı aydır sadece telefonla görüşüyorum. Asla yanlarına gitmiyorum. Benden ya da onlardan hastalık bulaşabilir.”

Kaymakam Ünsal, bu başarıya ulaşmada köyün kendi içlerinde aldıkları kararın önemine dikkat çekiyor. Ünsül köy halkının taziye ve akraba ziyaretlerine, düğünlere, kınalara, nişanlara ve asker uğurlamalarına hiçbir şekilde müsaade etdiklerinin altını çiziyor.

EDREMİT’TE DİĞER KÖYLERDE DURUM NASIL?

Geçtiğimiz birkaç ayda vaka sayılarının yükseldiği zamanların olduğunu söyleyen Ünsal, Balıkesir yüksek riskli şehir olarak açıklandıktan sonra tedbirlerin daha da arttırıldığını, hem kırsal hem de merkez mahallelerde ve köylerde kolluk güçlerin sıklıkla denetim yaptığını belirtiyor:

“Özellikle pazar yerlerine çok dikkat ediyoruz. HES kodu olmadan asla pazara giriş yaptırmıyoruz. Vatandaşlarımızın ateşini ölçülüyor hatta dezenfektan hediye ediyoruz. Ayrıca İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde araç sayımızı da arttırdık. Önceden ikiydi şimdi dokuz oldu. Ekiplerimiz vardı ama araç sıkıntısı yaşıyorlardı. Artık evlerinden çıkamayanları çok hızlı bir şekilde aşı yapıyoruz, isteklerine daha çabuk karşılık veriyoruz”

‘SANAYİ TESİSLERİNİN OLDUĞU YERDE MUTANT VİRÜSLER ORTAYA ÇIKTI’

Türkiye'ye İngiltere'den gelen mutasyonlu koronavirüs hastası 15 kişiden birinin Balıkesir’in Edremit ilçesinde karantina altına alındığı öğrenilmişti. İngiltere varyantı olan kişi ile ilgili o zaman tüm tedbirleri aldıklarını, aile karantinası uyguladıklarını söyleyen Kaymakam Turgay Ünsal, kişinin iyileştiğini söyledi ve yeni mutasyon vakalarının görüldüğünün de altını çizdi:

“İngiltere’den gelen bir hastaydı ve normal çalışma düzenimizde tüm tedbirleri uygulamıştık. Tabii ilçemizde daha sonra da mutant virüsler görüldü. Özellikle sanayi tesislerimizin olduğu yerlerdeki kişilerde ortaya çıktı. Normal virüs 14 ya da 15’inci gün negatife dönerken, mutasyon virüs de bu durum 25-30 günü buluyor. Zaten tedavi yöntemi de aynı, mutant virüs görülen vatandaşlarımızla sık sık ilgileniyor, süreci takip ediyoruz”

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.