Gündem |

Kılıçdaroğlu'nun referans aldığı T24'ten özür geldi! CHP Genel Başkanı hala sessiz...

T24, "Protokol onaylandı, Katarlı gençler Türkiye'de sınavsız tıp okuyabilecek" başlıklı yalan haberi nedeniyle özür diledi. T24'ü referans alarak yaratmaya çalışılan algı operasyonuna destek veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuyla ilgili paylaşımlarını kaldırmadığı gibi bir özür açıklaması da yapmadı.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Türkiye ile Katar arasında mart ayında imzalanan ve dün Resmi Gazete'de yayımlanan protokol T24'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda haber sitesinde "Katarlı gençlere Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi hakkı verildi" şeklinde haberleştirildi.

YKS sınavından bir gün önce yapılan bu yalan haber öğrencilerin moralini bozduğu gibi, birçok kesimden de tepki çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da T24'ün tweetini referans gösterdiği protokolün, sadece askeri sağlık eğitim alanında ve sadece Katarlı askeri personel ile askeri okul öğrencilerine yönelik bir 'öğrenci değişim programı' olduğu resmi makamlarca açıklandı.

T24'TEN ÖZÜR AÇIKLAMASI

Haberin yalanlanmasının ardından T24 bir özür açıklaması yayınladı. Açıklamada "T24'teki ilk yayınında "Protokol onaylandı, Katarlı gençler Türkiye'de sınavsız tıp okuyabilecek" başlığıyla verilen haberi düzeltir; T24'e güvenerek referans veren okurlarımızdan ve haberin muhataplarından özür dileriz." ifadesi yer aldı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN SES YOK

 T24'ü referans alarak yaratmaya çalışılan algı operasyonuna destek veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuyla ilgili paylaşımlarını kaldırmadığı gibi bir özür açıklaması da yapmadı.

PROTOKOL İÇERİĞİNDE NE VAR?

Türkiye'nin 20'nin üzerinde ülkeyle benzerini imzaladığı protokolde, kendi ülkelerinde tıp, eczacılık gibi alanlarda okuyan askeri öğrenciler 'değişim programı' çerçevesinde Türkiye'de aynı eğitime devam edebilecekler. Protokolde değişim programından yararlanacak öğrenciler için Türkiye'de ayrı bir sınav yapılıp yapılmayacağı yolunda bir hüküm yer almıyor.