Gündem

Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayı Özgür Demirtaş mı?

Halk TV programcısı Emin Çapa'nın dün ortaya attığı esrarengiz bilgiler bugün ete kemiğe büründü... Çapa, Kılıçdaroğlu'nun  "hiç bilinmeyen" bir cumhurbaşkanı adayı belirlediğini iddia etmişti. Bugün o ismin Özgür Demirtaş olduğu öne sürüldü...

Halk TV programcısı Emin Çapa, cumhurbaşkanlığı adaylığı için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "partilerle ilişkisi olmayan, kamuoyunda hiç bilinmeyen" bir cumhurbaşkanı adayı düşündüğünü öne sürmüştü.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, Çapa'nın bahsettiği ismin kim olduğunu açıkladı. Selvi, "Bir süredir siyasi kulislerde Özgür Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adayı olduğu konuşulmaya başlandı" ifadelerini kullandı.

 Selvi'nin yazısının ilgili kısmı şöyle;

"Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’ı tanıyorsunuz. Geleceği parlak olan genç bir profesör. Ekonomiyi halkın anlayacağı dilden konuşuyor. Sosyal medyayı da çok etkin bir şekilde kullanıyor. Ekonomi benim alanım değil, o nedenle Özgür Demirtaş’ın alanına girmedim. Bu kez o benim alanıma girdi. Bir süredir siyasi kulislerde Özgür Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adayı olduğu konuşulmaya başlandı. Hatta Özgür Hoca’nın görüştüğü bazı isimlere Kemal Kılıçdaroğlu’nun adayı olduğuna dair bir izlenim verdiği söyleniyor. Kılıçdaroğlu kendisi aday değil mi? Ayrıca Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş dururken Özgür Demirtaş’ın adaylığı nereden çıktı diyebilirsiniz.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı daha şanslı görenlerdenim ama yine de Özgür Hoca’yı aradım. ‘Cumhurbaşkanı adayı olduğunuz konuşuluyor’ dedim. Şaşırmadı. Ama konuşmadı da. ‘Ailede bir prensip kararı aldık. Siyaseten hiçbir şey söylemeyeceğiz’ dedi. Kararına saygı duydum. Ama kulislerde Kılıçdaroğlu’nun muhtemel adayı olarak Temel Karamollaoğlu ve Meral Akşener’le görüştüğünün konuşulduğunu söyledim. Aynı prensibini hatırlatmakla yetindi."