Kılıçdaroğlu'ndan iktidara destek: Başika'da askerlerimiz olmalı!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Başika'daki askeri varlığına ilişkin, "Başika'da askerlerimiz var. Olmalı mı? Olmalı. Niye gittik oraya? IŞİD terör örgütüyle mücadele etmek için. Etmeli miyiz? Evet etmeliyiz." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Başika'daki askeri varlığına ilişkin, "Irak Başika'da askerlerimiz var. Olmalı mı? Olmalı. Niye gittik oraya? IŞİD terör örgütüyle mücadele etmek için. Etmeli miyiz? Evet etmeliyiz. Ama bir kişinin kalkıp Dubai televizyonuna yaptığı bir açıklama, her şeyi berbat etti. Mezhep endeksli bir dış politikanın çağrısını yaptı." dedi.

Kılıçdaroğlu, Silivri'deki Eser Diamond Hotel ve Convention Center'da Trakya Bölgesi'ndeki tarımla ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından düzenlenen "Trakya Tarımının Sorunları ve CHP'nin Çözümleri" toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, üreticilerle bir araya gelerek onların dertlerini ve kendilerine yönelik eleştirilerini dinlediklerini söyledi.

Dış politikanın tarıma, ekonomiye nasıl darbe vurduğunun görüldüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Dış politika milli olmak zorundadır. İktidar ve muhalefetin beraber karar aldığı bir alandır dış politika. Dış politikada konuşurken gırtlağınızda 9 boğum olduğunu düşüneceksiniz. İç politikadaki gibi esip gürleyemezsiniz. Irak Başika'da askerlerimiz var. Olmalı mı? Olmalı. Niye gittik oraya? IŞİD terör örgütüyle mücadele etmek için. Etmeli miyiz? Evet etmeliyiz. Ama bir kişinin kalkıp Dubai televizyonuna yaptığı bir açıklama, her şeyi berbat etti. Mezhep endeksli bir dış politikanın çağrısını yaptı. Ne oldu? Irak Başbakanı dedi ki; 'Başika'dan, bizim topraklarımızı terk edin'. Ağır bir şey."

"Bize Atatürkçülüğü de yanlış öğrettiler"

Bilgi üreten bir toplumun güçlü bir toplum olabileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ne demek Atatürkçülük? Atatürkçülük, üretim demektir. Üretirseniz güçlü olursunuz. Niçin? Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın ardından Barış Anlaşması'nı imzaladıktan sonra ne diyor? 'Savaş meydanlarında kazandığımız zaferleri, ekonomik zaferlerle taçlandıramazsak bu ülkenin bağımsızlığını koruyamayız'. Bize Atatürkçülüğü de yanlış öğrettiler. Bunun da en büyük sorumlusu Kenan Evren ve arkadaşlarıdır." dedi.

Toplantıya, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da katıldı.

Kılıçdaroğlu daha sonra Silivri Belediyesinin Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezini ziyaret etti. Merkezin bahçesini gezen Kılıçdaroğlu'na, burada üretilen kara buğdaydan yapılan pilav ikram ikram edildi.

Kılıçdaroğlu'ndan iktidara destek: Başika'da askerlerimiz olmalı! ile ilgili etiketler Haber