Gündem

Kılıçdaroğlu'ndan 'ekonomide reform' eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Ekonomide ve hukukta bir sorunu çözecekseniz CHP olarak biz de TBMM’de elimizi kaldıracağız. Ancak ısrarla sadece söylemde kalan sözler var." dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:

İktidar sahaya çıkamıyor, çünkü hepsi protesto ediliyor. O zaman görev bize düşüyor. Yine 81 ile gideceğiz, bu kez sadece çözümleri anlatacağız. Bir çözüm önerilirse onu da alacağız.

Bir ekonomi masası kurduk. Görev alan milletvekili ve arkadaşlarımız, devlette yöneticilik yapmış, hazinede yöneticilik yapmış, eskiden bakanlık yapmış, pek çok arkadaşımızı görevlendirdik. Bu kez gideceksiniz, her ile gideceksiniz. Sorun yaşayan aktörlerle birebir görüşeceksiniz, sorunları nasıl çözeceğimizi yetkin bir kişi olarak hem politikacı hem teknokrat olarak anlatacaksınız.

DEMOKRASİYLE DEMOKRASİ, SONUNA KADAR

Sorun var çözemiyorlar. Çünkü liyakatli elemanları yok. Biz çözeceğiz. Bizim çözme konusunda bilgi birikimimiz var. Bizim kimseye verecek hesabımız yok. Kimse bizi mal varlığımızla tehdit edemez. Demokrasiyle demokrasi, sonuna kadar.

Esnafı, çiftçisi, emeklisi herkes perişan. Saraylarda oturanlar bu gerçeği göremiyorlar. Duymak istemiyorlar. Biz, gerçeği anlatmaya devam edeceğiz. 15 gün önce ekonomi pik yapıyor diyenler 15 gün sonra gerekirse milletce acı reçete vereceğiz diyorlar. Hani büyüyordu. Dolarla ihale alanlar için ekonomi pik yapıyor. Dolarla devlete borç verenler için de ekonomi pik yapmış vaziyette. Buradan AK Partili kardeşlerime seslenmek istiyorum. Bunlar kendilerini yerli ve milli olarak tanımlıyorlardı. Yerli ve milli olanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından dolarla borçlanma için tahvil çıkarır mı? Bana borç ver dolar üzerinden ver diyorsun. Sarayın bekçiliğini yapana da çözüm geçerli. Dolarla fiyat garantisi alanlar için de ekonomi pik yapıyor. Yandaşlar ve tefeciler için ekonomi pik yapıyor.

İŞSİZLİK RAKAMI VE İŞSİZLİK SİGORTASINDAN PARA ALANLAR

Esnaf, çiftçi, emekli için ise ekonomi dip yaptı. Gelirleri düştü, enflasyon gelirlerini götürdü. Dövizdeki her artış fiyata yansıdı. Sudan tutun elektriğe kadar, her şeye zam. 10 milyon 287 bin işsizimiz var. Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. İşsizlik sigortasından para alanlar 225 bin kişi.

'EKONOMİDE REFORM' ELEŞTİRİSİ

Ekonomide reform ne demek? Faizi artıracağız, zamları yapacağız da millet önceden hazır olsun. Niye sen faizleri enflasyon seviyesinde tutma mecburiyetindesin. Sen demiyor musun, faiz düşerse, enflasyon, dolar, fiyatlar düşer. Şimdi faizleri artıracağız ama enflasyon seviyesine çıkarmak zorundayız. Ne demektir bu? Londra'daki bir avuç tefecinin önünde diz çökmek demektir.

Dünya Sefalet Endeksi diye bir endeks var. 33 ülkeyle ilgili bir çalışma yapılmış. Türkiye; Arjantin, İran ve Güney Afrika'dan sonra 4. sırada.

Sadece faizleri artırmak için yol ve yöntem arıyorlar. Çünkü, Londra'daki tefeciler faizi artırmazsan para vermem diyor. Damadı değiştirdik ekonomi düzelir. Bir esnaf demiş ki; 'Ayak kokuyor, çorabı değiştirsen ne olur.'

Yorumlar
Günün Videosu
İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki kaçak çiftliğinde yıkım çalışmalarını takip eden İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri, Türkkan'ın çalışanları tarafından darp edildi. Muhabir Mustafa Uslu, hastaneye kaldırılırken, saldırganlar jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.