Gündem

Kılıçdaroğlu'na 'İmralı'yı muhatap al' diyen Sezai Temelli nasıl kıvırdı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" sözleri üzerine İmralı'yı adres gösteren HDP'li Sezai Temelli'den konuya ilişkin yeni açıklama geldi. Görüşlerinin kişisel olduğunu belirten Temelli, "Meşru muhatap elbette HDP'dir" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir belgesel için yaptığı açıklamada "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" demişti.

HDP Van Milletvekili Sezai Temelli de CHP liderinin bu açıklamasına, “Kürt sorununun çözümünün yegane muhatabı HDP değil ama bu sorunun çözümü adına bugün demokratik siyaseti var eden ve kolaylaştıran başlıca aktör HDP'dir. Ama asla unutulmaması gereken şey demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır. Süreci tıkayan, toplumsallaştırmayan ve masayı deviren AKP çözümsüzlükten medet umarken bu anlayışın çıkmaz sokak olduğu artık görülmelidir” diye yanıt vermişti.

TEPKİLER SONRASI YENİ AÇIKLAMA GELDİ

Sezai Temelli, Kürt sorununun çözümünde İmralı'yı adres göstermesinin ardından gelen tepkilere yanıt verdi. Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş'ın sorularını yanıtlayan Temelli, tweet’teki görüşlerin kişisel olduğunu ve HDP'yi bağlamadığını ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

"Tweetim üzerine haklı-haksız eleştiriler oldu. Hepsi kabulümdür" diyen Temelli, "O tweet'teki görüşler elbette kişisel görüşümdür. Partiyi elbette bağlamaz. HDP adına bağlayıcı açıklamayı tabii ki yetkili organlarımız yapar"

'YAPTIĞIM ŞEY DURUM TESPİTİYDİ'

Sezai Temelli şöyle devam etti;

"Şunun bilinmesini isterim, Kılıçdaroğlu’na yanıt vermek amacıyla atılmış bir tweet değildi. Siyasi nezaket anlayışım bu polemiklere zaten izin vermez.

Yaptığım şey bir durum tespitiydi. 2013-2015 arasında yaşanan ve toplumun meşruiyet algısında önemli bir değişim yaratan siyaset bugün meşru değil diye yorumlanamaz. Çünkü ortada çatışma varsa, bunu sonlandırmanın yolu, başlangıç adımı müzakeredir. Bu da bir meşruiyet zeminine oturmak zorunda. Yoksa tabii mecliste demokratik zeminde çözüm arayışlarımız devam ediyor ve edecek. Bu en önemli sorumluluğumuzdur. Partilerin vazgeçilmez sorumluluğudur, barışı ve demokrasiyi getirmek. Bu otoriter anlayıştan kurtulmamız ortak sorumluluğumuzdur.

"ÇATIŞMAYI ÖNLEME VE DEMOKRATİK BİR ÇÖZÜM BAĞLAMINA DİKKAT ÇEKTİM"

Meselenin çatışma tarafını sonlandırmanın yolu müzakere zemininin yaratılmasıdır. Müzakere de bir meşruiyeti zorunlu kılar. Toplum nezdinde karşılığı varken yokmuş gibi ortaya koymak diğer adımları atmamızı engeller. Öcalan’ın muhatablığı bu bağlamda önemlidir. Çatışmayı önleme ve demokratik bir çözüm bağlamına dikkat çektim. Meşru muhatap elbette HDP'dir. Meclis’in üçüncü büyük partisidir ve bu konularda çözüm üretme anlamında en önemli partidir."