Yaşam |

Kılıçdaroğlu o soruya cevap verdi: Taksim'de neden FETÖ demedi?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CNNTürk'te Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı ve 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından neden "FETÖ" demediğini açıkladı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Taksim’deki 'Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi'ndeki konuşmasında Fethullah Gülen'den bahsetmemesi tartışma yaratmıştı.

Kılıçdaroğlu'nun bu ifadeleri kullanmaması sosyal medyada da gündem olmuştu.

CNN Türk'de katıldığı programda CHP liderine bu soru soruldu. Kemal Kılıçdaroğlu ise "Darbe girişimi sadece cemaatin işi mi yoksa içinde başka yapılar da mı var?" diyerek şunları söyledi:

"Taksim demokrasi ve cumhuriyet mitingi için yapıldı. Darbe girişimi sadece cemaatin işi mi yoksa içinde başka yapılar da mı var? Ülkenin cumhurbaşkanı darbeyi eniştesinden öğreniyorsa ben uçakta öğreniyorsam, o zaman bir sorun var demektir. 30 yıldır biz cemaatin devlet içinde güçlenmesini eleştirdik. Bu çocuk ucuz ve sıradan tartışma. Ne kadar küçük dünyaları olduğunu gösteriyor.

Cemaatler kendi inanç dünyalarına dönsünler. Devleti ele geçirme girişimine karşı kim olursa olsun önüne geçmeyi başarmalıdır. Önümüzdeki süreçte gördük ki bir cemaatin mensupları devlete yerleştirildiler ve devlet oldular." (Odatv)