Gündem |

Kılıçdaroğlu İzmir'de konuştu: Darbelere karşı durmaya devam edeceğiz

CHP lideri, İzmir'deki "Demokrasi ve Cumhuriyet" mitinginde halka hitap etti. "FETÖ devlete sızmadı adım adım yerleştirildi. Siyaset kurumu mutlaka özeleştiri yapmak zorunda" dedi.

Gündoğdu Meydanı'nda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu Meclis Gazi Mustafa Kemal'in meclisidir. Top da çalışmaz buraya, tüfek de çalışmaz. Hiç kimse unutmasın yedi düvel de duysun, TBMM temeli cephelerde atılmıştı." dedi.

Kılıçdaroğlu, "Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet'in farkında olmalıyız. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." diye konuştu.

CHP lideri şunları söyledi:

Cumhuriyetimizi kuranlar sağlam temeller üzerine modern bir ülke kurdular. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ayarlarıyla oynamayın dedim. Biz Cumhuriyet'in kurucu ayarlarını güçlendirmek zorundayız. Bu yüzden diyorum kimden ve nereden gelirse gelsin tüm darbelere ve dikta anlayışlarına karşı duruyoruz ve karşı çıkmayı sürdüreceğiz.

"Laiklik bizi bir arada tutan çimento"

Bugün laikliğin ve seküler sistemin ne kadar değerli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Laiklik bizi bir arada tutan çimentodur.

Kışlaya, camiye, adliyeye siyasetin girmesini asla kabul etmiyoruz.

Darbe girişiminin ardından laik bilimsel eğitimin de önemi ortaya çıktı.

Elin oğlu uzaya araç gönderiyor, biz darbeyi tartışıyoruz. Bilimsel eğitimden yana tavır koymalıyız. Bir kişiye sadakat olmaz. Sadakatın yolu hukukadır.

Devlette yükselmenin yolu bir cemaate, bir partiye üye olmaktan geçmemelidir. Başta iktidar partisi herkesin bu gerçeği tekrar düşünmesi gerekmektedir.

Bu darbe girişimi bize medya özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu da gösterdi. Bu arada size bir sır vereyim, ben de 6 yıl sonra ilk kez TRT'ye çıktım.

"Siyaset kurumu özeleştiri yapmalı"

FETÖ devlete sızmadı adım adım yerleştirildi. Siyaset kurumu mutlaka özeleştiri yapmak zorunda.

Nasıl oluyor da bunlar Yargıtay’a, Danıştay’a polise, askere nasıl yerleşti? Bu sorunun yanıtını hep beraber bekleyeceğiz. TBMM’de araştırma komisyonu kuruldu, o komisyonun adam gibi çalışmasını bekliyoruz. Sadece devlete yerleşmediler, aynı zamanda halkı bastırmak için devletin kurumlarını sindirmek için yargıyı sopa olarak kullandılar.

Bu gerçeği bilmemiz lazım. Siyaset kurumumun özeleştiriye ihtiyacı var.

"Hukuk içinde yargılanmalılar"

Kim Türkiye Cumhuriyeti'ne kast ediyorsa hukuk içinde yargılanmalıdır.

Kimse ordumuzla bu kadar uğraşmamalıdır, ordunun saygınlığı korunmalıdır. Bu coğrafya tekin bir coğrafya değildir.

OHAL'i parlamentoyu devre dışı bırakarak, devleti inşa etme sürecine girilmemelidir. Devleti inşa etmenin yeri TBMM'dir

Kılıçdaroğlu, Taksim Meydanı'nda okuduğu 10 maddelik manifestoyu da okudu.