Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti arasında 'Demirtaş' gerginliği: Tepki gösteriyorlar!

2023 seçimleri yaklaşırken Cumhurbaşkanlığı adaylığında CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun HDP'nin desteğini almak için Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini tekrarlaması, İYİ Parti'de rahatsızlık oluşturdu.

Millet İttifakı'ndaki adaylık karmaşası çözülememişken, mevcut krizlere her gün bir yenisi ekleniyor.

Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini tekrarlaması, "HDP hassasiyeti" bulunan İYİ Parti'de rahatsızlık oluşturdu.

Kulislerde, Kılıçdaroğlu'nun bu sözleriyle, muhtemel bir Cumhurbaşkanlığı adaylığında daha büyük destek almak için HDP seçmenine göz kırptığı ancak İYİ Parti cephesinde tepkiyle karşılandığı konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti arasında 'Demirtaş' gerginliği: Tepki gösteriyorlar!

SANCAR İMRALI'YI GÖSTERDİ: İMRALI'DA YÜRÜTÜLMESİ YANLIŞLIK İÇERMİYOR

Öte yandan, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın da Kılıçdaroğlu'nun Şırnak ziyaretini övüp yeni bir çözüm sürecinden bahsetmesi ve terör örgütü elebaşı Öcalan'ın muhatap alınması gerektiğini söylemesinin önümüzdeki günlerde ittifak içerisinde daha derin krizlere yol açacağı konuşuluyor. HDP'li Sancar, "Çözüm sürecini bir barış ve toplumsal dönüşüm süreci olarak düşünmek gerekiyor. Silahların susması meselesi, doğrudan doğruya örgütle konuşulması gereken bir meseledir. O zaman bunun İmralı'da yürütülmesi herhangi bir yanlışlık içermiyor. Yani, büyük bir toplumsal bir mutabakatı hedeflemeden böyle ağır sorunları çözmek mümkün olmuyor. Tekrar iyi bir yöntem ve iyi bir mimarlıkla bir barış süreci inşa edebilirsek, bu, toplumdan destek alır. Yeni bir barış sürecini tabandan nasıl kurabiliriz buna bakmalıyız. Muhalefet de bunu nasıl yapabileceği üzerinde daha somut konuşsun" demişti.

Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti arasında 'Demirtaş' gerginliği: Tepki gösteriyorlar! - Resim : 2

"APO'YA TERÖRİST DEMEYEN HDP'YLE İŞ TUTMAYIZ"

Daha önce, İYİ Parti yönetiminden "Apo'ya terörist demeyen HDP'yle iş tutmayız" açıklamaları gelirken, HDP kanadı da Meral Akşener ve Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığına destek vermeyeceklerini beyan etmişti.

SÖZ DÜELLOSU ARTACAK

Kulislerde, Kılıçdaroğlu'nun son çıkışlarının ardından, HDP ve İYİ Parti arasındaki söz düellosu dozunun daha da artacağı konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti arasında 'Demirtaş' gerginliği: Tepki gösteriyorlar! ile ilgili etiketler Kılıçdaroğlu kemal kılıçdaroğlu meral akşener iyi parti demirtaş HDP