Gündem |

"Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu aynı kanaatte değil"

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, "Bir grup seçimlerin iptalini tartışıyor ama Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu’nun aynı kanaatte olmadığını söyleyeyim. Mağduriyetin prim yaptığına inanan CHP, yenilenecek seçimlere katılacak" dedi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi"YSK 'yeniden seçim dedi, İstanbul halkı ne diyecek?" başlığıyla yayımlanan yazısına "Türkiye nefesini tutmuş, YSK’dan çıkacak kararı bekliyordu. Ve nihayet YSK kararını verdi. Türkiye bu haberi AK Parti’nin YSK temsilcisi Recep Özel’in, ‘İstanbul seçimleri yenileniyor, hayırlı olsun’ tweetinden öğrendi. YSK, seçimlerin yenilenmesi kararını 4’e karşı 7 oyla aldı. YSK bununla birlikte iki karar daha aldı." sözleri ile başladı bu iki kararı sıraladı...

"1- Seçimlerin tarihi 23 Haziran olarak belirlendi.

2- Ekrem İmamoğlu’ndan mazbatanın alınması kararlaştırıldı."

Yazısına "31 Mart seçimlerinin ardından Keskin seçimlerinin yenilenmesine karar verilince mazbata iptal edilmişti. Geçmişte milletvekili seçilen Hatip Dicle, Fehmi Işıklar ve Bahattin Şeker’in de mazbataları iptal edilmişti. 1999 seçimlerinde ise Fatih’te Refah Partili Mehmet Ali Şahin’in mazbatası iptal edilerek seçimler yenilenmişti." diye devam eden Selvi sözlerini "Seçimlere kadar Belediye Meclis üyelerinin arasından seçilen bir isim vekaleten Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlenecek. Belediye Meclisindeki çoğunluğa bakarak bu ismin AK Parti’li olacağını söyleyebiliriz." diye devam etti. 

Yazısının sonlarına doğru CHP'nin 23 Haziran'daki tavrına ilişkin parti içinde yaşanan gelişmeleri aktaran Selvi, "CHP’de bir grup, seçimlerin boykot edilmesini tartışıyor. Kılıçdaroğlu bugün PM’yi de olağanüstü toplantıya çağırdı. Bu toplantıya Ekrem İmamoğlu ve milletvekilleri de katılacak. CHP, seçimlerle ilgili politikasını belirleyecek. Bir grup seçimlerin iptalini tartışıyor ama Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu’nun aynı kanaatte olmadığını söyleyeyim. Mağduriyetin prim yaptığına inanan CHP, yenilenecek seçimlere katılacak." bilgisini paylaştı.

Abdülkadir Selvi'nin yazısının tamamını okumak için linke tıklayın...