Gündem

Kılıçdaroğlu'nun tepki gösterdiği alternatif liste Kaftancıoğlu'ndan!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği 37. Olağan Kurultay'ın ardından tartışmalar sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ''Listem dışında isimler alınmış, ne yapmaya çalışıyorlar'' diyerek tepki gösterdiği alternatif listenin, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarafından hazırlandığı ortaya çıktı.

CHP'de hafta sonu yapılan kurultay sonrası 'alternatif liste' krizi yaşanıyor. Gazeteci İsmail Saymaz söz konusu tartışmalara ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya attı.

''ALTERNATİF LİSTE KAFTANCIOĞLU'NDAN''

Haber Global televizyonunda canlı yayında konuşan Saymaz, “Hedef iktidar anahtar listesi”nin Kaftancıoğlu tarafından hazırlandığını belirterek “Canan Hanım ile liste konusunda görüştüm. Listenin kendileri tarafından hazırlandığını söyledi. ‘Bu listede Yıldırım Kaya ve Tuncay Özkan yok. Neden yok çünkü girmelerini istemedim. Seçilmemeleri için elimden geleni yaptım. Aykut Erdoğdu listemizdeydi ancak seçtiremedik’ dedi. Bu liste İstanbul İl Örgütü tarafından yazılmış” diye konuştu.

''BİR EKİBİN SÖZCÜSÜ GİBİ''

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Eski PM üyesi Yıldırım Kaya ise Kaftancıoğlu’nun sözlerine tepki göstererek “Canan Hanım bir ekibin sözcülüğüne soyunmuş gibi. 1356 delegenin kendi iradesi ile oy kullandığını düşünüyorum. Kimse tek adamlığa heves etmesin. Ülke ne çekiyorsa tek adamlılıktan çekiyor. Tartışmalar artık geride kaldı. 60 arkadaşımız PM’ye seçildi. Bize ve Canan Hanıma düşen 13 maddelik beyannameye sahip çıkmak. Koltuktan güç alan değil koltuğa güç veren siyaset yapmak önemli” dedi.

CHP kulislerinde konuşulan ve geçen cumartesi günü İstanbul delegelerine yemek verdiği sırada Kaftancıoğlu’ndan gelen telefonla delegelerin salonu terk ettiği yönündeki iddialar için ise Kaya, “Bunlar gerçeği yansıtmıyor. Ne ben yemek verdim ne de böyle bir telefon olayı yaşandı. Sadece 4-5 arkadaşla çay içtik. Delegelere yemek vererek oy istemek benim adıma saygısızlık olurdu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Günün Videosu
SuperHaber programcısı ve güvenlik uzmanı Mete Yarar, MİT'in Irak'ın Süleymaniye kentinde gerçekleştirdiği ve kırmızı kategoride aranan Ulaş Doğan adlı teröristin öldürüldüğü operasyonla ilgili önemli ayrıntılar paylaştı. Yarar, Süleymaniye'deki operasyonun diğerlerinden farklı olduğunun altını çizdi.