Gündem |

Kemal Kılıçdaroğlu "seçim iptal" diyen 7 hakimi 'çete' ilan etti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda İstanbul seçimlerinin yenilenmesi yönündeki YSK kararını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, karar yönünde oy kullanan 7 hakimi ise ağır dille eleştirdi. Bu yedi hakimin isimlerini bir bir sayan Kılıçdaroğlu, 7 çete mensubu sözde hakim iptal kararı veriyor. Bunu söyledim diye tazminat davası açacaklar, açmazsanız namertsiniz. Milyonlar sandığa gitti, oy kullandı, 7 kişinin sözü geçerli oldu." dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Vatandaş tercihi kullandı. Gitti sandığa oyunu kullandı. Adaletten belediye başkanımızdan yana oyunu verdi. Onların tahmin etmediği bizim de yüzde yüz kazanacağımız yerleri aldık.

İstanbul’a gelince kumpas kurmaya başladılar. Milletin iradesine demokrasiye kumpas kurmaya başladılar. YSK’deki bazı hakimlerle kurdular.

Onların yüzünü bugün size göstereceğim. Demokrasi adına utanırlar mı çocukların adına utanırlar mı bilmiyorum. Kendilerine hakim dedikleri için utanırlar mı onu da bilmiyorum.

TALİMATA GÖRE KARAR VEREN YSK İSTEMİYORUZ

Esen rüzgara göre gelen talimata göre karar veren bir YSK istemiyoruz. Gelen şikayet üzerine 39 ilçede tüm oylar sayıldı. bir oy bile kalmadı. Sonuç Ekrem İmamoğlu. 6 İlçede bütün sandıkları sayacağız dediler buyurun dedik. Bütün oylar sayıldı değişen bir şey oldu mu? Hayır baktılar değişmiyor Büyükçekmece’yi savcısı kaymakamı evlere baskın yapıp sahte tutanak tutmaya başladılar. Milletvekillleri arkadaşlarımız o evlere gittiler tutanakları buldular. İtiraz edecekleri bir şey kalmadı.

Sondajla sayacağız. Peki dedik. 57 sandığı beyler oturdular saydılar sonuç yine değişmedi. 41 bin kısıtlı var dediler. Seçim sonuçları bunları etkiler dediler. Normalde bu siyasi partilerde olmaz. 766 kısıtlı çıktı.

VERİLEN MAZBATAYI İPTAL ETTİRDİLER

Baktılar bu iş olmuyor, sandık kurullarının oluşumunda hata var dediler. Kim yaptı hakimler yaptılar, ne zaman yaptılar Cumhurbaşkanlığı'nda yaptılar, daha önceki seçimlerde yapıldı. İtiraz var mı, yok. Bunu gerekçe göstererek verilen mazbatayı iptal ettiler.

Hakim dediğin adam, verdiği kararın arkasında duran adamdır. Esen rüzgara göre yön değiştiren adam değildir. Vicdanına göre karar veren adamdır. Hakim dediğin adam satılık adam değildir. Hakim dediğin kişi siyasal baskılara boyun eğen adam değildir. Adaletin olmadığı bir devlet ayakta kalmaz. Milletin iradesine kumpas kurdular.

HAKİMLERİN İSİMLERİNİ TEK TEK SAYDI

Bursa Mustafakemalpaşa'da itirazı reddediyorlar. Oybirliğiyle bu itirazı reddediyor. Erzurum Pasinler'i reddediyor. İtirazların gerekçesi ne? Aziz Nesin olsaydı birkaç kitap daha çıkarırdı... Oturuyorlar iptal kararı veriyorlar. 7 çete mensubu sözde hakim iptal kararı veriyor. 

7 kişi Ramazan günü haram yemeyi kabul etti. Kul hakkı yemek ne zamandır hakimlerin görevi oldu? Bunu söyledim diye tazminat davası açacaklar, açmazsanız namertsiniz. Okuyorum adlarını; Erhan Çiftçi, Nakiddin Buğday, Faruk Kaymak, Refik Eğri, İlhan Hanağası, Zeki Yiğit, Muharrem Alkaya. Bunlar YSK'da görev yapan çete mensubu sözde hakimlerdir.

SEÇİM YENİLENECEKSE 39 İLÇEDE YENİLENİR

Bir sandık koymuşsunuz ortaya. Vatandaş büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı, meclis üyesi ve muhtar için oy kullanacak. Seçim yenilenecekse 39 ilçede yenilenir. Neden büyükşehir belediye başkanı. Sandık aynı sandık, heyet aynı heyet, sandık üyeleri aynı üye. Hukuka saygılı olun diyorlar, bu hukuka değil.

Biz ne yapacağız? Hiç kimse şunu unutmasın; hangi partiden olursa olsun, hangi görüşten olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun demokrasiyi birlikte savunacağız. Bu milletin, İstanbulluların vicdanına seslenmek istiyorum. Milyonlarca kişi sandığa gitti, oy kullandı. Milletin vicdanı kanıyor. Ramazan'ın birinci gününde birisinin hakkını yiyorsunuz. Hangi dinde, imanda vardır birisinin hakkını gasp etmek? Taşerondan hakim olmaz, üç kağıtçıdan hakim olmaz, esen rüzgarda yön değiştirenden hakim olmaz. Hakim adalet gelsin diye her türlü mücadeleyi yapandır. Hakkı, hukuku, adaleti yok ediyorsunuz.

7 KİŞİNİN SÖZÜ GEÇERLİ OLDU

Bu karar seçmen iradesini reddetmişlerdir. Milyonlar sandığa gitti, oy kullandı, 7 kişinin sözü geçerli oldu. O çeteler hukuku katletti, milletin iradesini katletti. Siz tarihin önünde suçlusunuz. Hiçbir baba evladına bu kadar ağır ve kötü bir miras bırakamaz. Ortada bir hukuk cinayeti var; faili de belli, azmettireni de belli.

Bu milletin ferasetine, sağduyusuna, ahlakına güveniyorum. 23 Haziran'da da bu millet bir tarihi yeniden yazacaktır.

Bu hakimlere sormak gerekiyor, çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız? Ekrem İmamoğlu bu saatten sonra CHP'nin adayı değildir, 16 milyon İstanbullunun adayıdır. ne yaptı Ekrem İmamoğlu, suda yüzde 40 indirim yaptı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tabelasına Türkiye Cumhuriyeti'ni ekledi. 0-4 yaş arası çocuklu annelere otobüsleri ücretsiz yaptı, 0-12 yaş çocuklara da ulaşımı ücretsiz yaptı, öğrencilerin ulaşım ücretini 50 liraya indirdi, dini ve milli bayramlarda otobüsleri bedava yaptı.