Gündem

Kemal Kılıçdaroğlu Hürriyet’e konuştu: ‘Kurultay ertelenmeyecek’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'ye gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultayının ertelenmeyeceğini açıkladı. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Kılıçdaroğlu erken seçim istiyor mu? Detayları haberimizde...

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultayı 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak.  Salgın nedeniyle seyircisiz ve açık havada yapılacak kurultayın tarihi yaklaşırken ertelenip ertelenmeyeceği yönündeki tartışmalar devam ediyor. 

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi,  bugünkü köşesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeye yer verdi. Selvi, Kılıçdaroğlu'ndan "CHP Kurultayı yapılacak mı?,  CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Kılıçdaroğlu erken seçim istiyor mu?" gibi gündeme ilişkin önemli başlıklara yanıtlar aldı.

KURULTAY ZAMANINDA YAPILACAK

Kılıçdaroğlu’na ilk olarak “Kurultay ertelenecek mi, yoksa zamanında mı yapılacak?” şeklindeki soruya, "“Hayır, kurultayın ertelenmesi söz konusu değil. Kurultayı arenada, kapalı bir salonda yapacaktık. Sağlık Bakanlığı’yla görüştük, ‘Kapalı mekân uygun olmaz’ dedi. Bilkent Odeon’u seçtik. ‘Açık havada herhangi bir sorun yok’ dedi. O nedenle kurultayımızı açık havada, Odeon’da yapacağız. Herhangi bir ertelenme yok.” diyerek yanıt verdi.

KURULTAYIN İSMİ NE OLACAK?

CHP kurultaylarının bir özelliği olduğunu her kurultaya bir isim verildiğini aktaran Selvi, "Kılıçdaroğlu’na bu kurultaya ne isim verildiği sordum. “İktidar kurultayı” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu’ndan sözlerini biraz açmasını istedim. “Kurultayda, kamuoyuna önce iktidar olduğumuzda neyi hedefliyoruz, onu anlatacağız” diye karşılık verdi. Kılıçdaroğlu, kurultayda bu aşamada kadrolardan ziyade ilkeleri önplana çıkaran bir konuşma yapacak. Peki bu ilkeler neler olacak? Kılıçdaroğlu bu soruma “Güçlendirilmiş demokratik parlamenter rejim, yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü, güçler ayrılığı ilkesinin sağlanması gibi ilkelerle yola çıkacağız” dedi.

CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

Selvi yazısında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 3 yıllık bir süre olduğunu ancak CHP’nin Cumhurbaşkanı adayına dönük değerlendirmeleri şimdiden başladığını vurguladı. Selvi,  eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun isimleri gündemden düşmedğini “Kılıçdaroğlu da aday olabilir” vurguladı.

Selvi,  Abdullah Gül, Ekrem İmamoğlu isimlerini hatırlattıktan sonra Kılıçdaroğlu’na “CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bir kimseye angaje misiniz, sizin aklınızda bir isim var mı?” diye sordu. Kılıçdaroğlu ise, “Hayır, hayır. Çok erken bu tür tartışmalar için. Ne ortam ne zemin, hiçbir şey yok. Yani tamamen yapay bir tartışma” karşılığını verdi. 

Abdulkadir Selvi'nin yazının okumak için tıklayın..