Gündem |

''Bana kızan adamın bayrak sevgisi yoktur''

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar;

Cumhuriyeti kurduk ama demokrasi ile taçlandırmalıyız. Cumhurbaşkanı görevden ayrılınca onu yine seçimle gelen birisi TBMM Başkanı temsil etmiştir. Cumhurbaşkanı bir yere gidince bugün atamayla gelen bir başka kişi temsil etmektedir. Demokratik anlayışta ne kadar geri düştüğümüzü bu örnek gösterir. Bunun düzeltilmesi lazım.

Tarih siyasetçilerin işi olmaktan çok tarihçilerin işidir. Hep beraber arşivlere bakıp olayı öğrenelim. Benim dediğimi yapmadın, ben egemen gücüm intikam alırım, Ermeni olaylarını gündeme getiririm derseniz bu doğru değildir. Bunu kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum.

"TÜRKİYE'YE UYGULANACAK AMBARGO HİÇBİR SONUÇ DOĞURMAZ"

Siz bütün dış politikanızı Trump eksenli yürütüyorsunuz. Temsilciler Meclisi, Senato devre dışı. Türkiye kaybeden ülke olarak ortaya çıktı. Türkiye'ye uygulanacak olan ambargonun hiçbir sonuç doğurmayacağını ifade etmek isterim. Herkes tarafından ambargo reddedilecektir. Kıbrıs Barış Harekatı'nda da ambargo uygulandı, reddettik.

"EREN ERDEM, OSMAN KAVALA HANGİ GEREKÇEYLE İÇERDE?"

Türkiye'de adalet var mı, hayır. En somut örneği Eren Erdem. 486 gündür hapiste. Tahliye edildi, başka mahkeme tutuklanma kararı verdi. Gizli tanık beyanlarını inkar etti. Dosyası beş aydır İstinaf Mahkemesi'nde bekliyor. Beş aydır dosyanın kapağını açmıyorlar. Bu kadar vicdansızlık olur mu? Hangi gerekçeyle tutuyorsunuz içeride? Osman Kavala da 729 gündür içeride. İçeride avukatlar, masum insanlar, ifadesi alınmayan insanlar var.

Soma faciası sonrası herkes ortaya çıkıp bu işçiler haklı diye defalarca demeçler yapmadılar mı? Aradan yıllar geçti. Bu işlerin hakları niye verilmez. Hakları verilmedi.

"KRİZİN SEBEBİ YÜZDE 38 ORANINDA ARTAN FAİZ"

Ekonomide de ciddi sorunlar var. Bütçe ile ilgili rapor var. Bütün krizin sorumlusu olarak emeklilere yapılan bayram ödemesi, yaşlılık aylıkları, kamu görevlileri ve işçilere yapılan enflasyon zammı, ilave personel atamaları bütçe giderlerindeki artışın temel sebeplerindendir deniyor. Krizin sebebi faiz. 2019'un 8 ayında faiz giderleri yüzde 38 arttı. Sebep borçlanma. Tefecilerin eline Türkiye'yi düşürdün. Borç almadan memleketi yönetemiyorsun. 13 uçağın var. Hangi devlet başkanının 13 uçağı var? Açlık sınırı 2 bin 58 lira. Asgari ücret 2 bin 20 lira. Türk-İş rapor yayınladı, enflasyon düşüşünün faizle ilgisi yok diyor. Alım gücü geriledikçe faiz de düşüyor. İşsizlik 8 miyonu aştı. Yeni gelen vergiler de milletin sırtına binecek. Bu vergi kanunu çıkarılırken iş dünyasından hiç kimsenin görüşü alınmadı. Yeni bütçe Erdoğan'ın maaşını 81 bin liraya çıkarıyor. 7 bin lira artırıyorlar.

"DEAŞ, YouTube kanalından bir video yayınlıyor; Süleyman Şah Türbesi'ni 3 gün içinde boşaltacaksınız, yoksa orayı yerle bir edeceğiz diyor.

Zaman 22 Mart 2014, milliyetçi ülkücü kardeşlerimiz, AKP'ye oy veren kardeşlerim, bayrağımız dalgalanıyor, IŞİD Türkiye'ye üç günlük süre veriyor.

Dönemin Başbakanı Erdoğan açıklama yapıyor. 'Türbeye karşı bir yanlışlık yapılacak olursa gereği neyse yapılır. Buradaki saldırı Türkiye'ye yapılmış bir saldırıdır' diyor. 28 Mart yine Milli Savunma Bakanı, 'Bizim askerimize saldırıyı asla kabul etmeyiz' diyor.

''BANA KIZAN ADAMIN BAYRAK SEVGİSİ YOKTUR''

1 Ekim 2014, bu arada DEAŞ tarafından türbe kuşatılıyor. 3 Ekim 2014'te başbakan, söz konusu iddiaların yanlış olduğunu iddia ediyor. 22 Şubat 2015, Türkiye Cumhuriyeti Devleti o dönemin hükümeti, kendi topraklarından Süleyman Şah Türbesi'ni kaçırıyor. Arkasından da kahramanlık edebiyatı yapıyorlar. Eğer Türkiye o tarihte verdiği sözlerin arkasında dursaydı, DEAŞ bizim topraklarımıza ayak bastığı anda orduyu gönderip derslerini verseydi, bugün Orta Doğu'da çok farklı bir şey olacaktı. Ben bunu söyleyince bana kızıyorlar. Bana kızan adamın bayrak sevgisi yoktur. Hiç kimse kendisine milliyetçilik unvanını bir yere koyup bu benimdir demesin. Milliyetçilik başka bir şeydir. Kendi vatan toprağını bir terör örgütüne teslim ediyorsun. Bu soruyu her ortamda soracağız; kendi toprağını bir terör örgütüne teslim edip kaçanlardan hesap soracağız, bu bizim namus borcumuzdur. Biz bunu Cumhuriyet'in 96. yılını kutladığımız dönemde yapacağız.

Tank palet fabrikasının bir yandaşa yasa dışı ihalesiz peşkeş çekilmesini asla kabul etmiyorum. Bütün askeri sırları BMC'ye vereceğiz. Yönetim Katarlılarda. 

15 Temmuz Şehit ve Gazileri Vakfı var. Paralar ne oldu? Belli değil. Bunlar için toplanan para bunlara verilmiyor. Nereye gidiyor bu para?

(Trump'ın mektubu hakkında) Mektubu gönderen kişiye adam gibi cevap vermiyorsan o koltuğa layık değilsin.Bu mektubu nasıl kabul edersin? Mektubu milletten hangi gerekçeyle gizledin? Mektuba hangi gerekçeyle cevap vermiyorsun?