Popüler Haberler |

Kelime Oyunu ne zaman başlıyor? Kelime Oyunu yayın tarihi ne? Hangi günler yayınlanıyor?

Ali İhsan Varol'un sunduğu Kelime Oyunu yeni sezonuyla ekranlara gelmeye hazırlanıyor. teve 2'de Kelime Oyunu ne zaman başlıyor? Kelime Oyunu yayın tarihi ne? Hangi günler yayınlanacak? Yarışmayla ilgili bilgileri haberimizden öğrenebilirsiniz.

Keyifle izlenen Kelime Oyunu, yeni sezonuyla izleyici karşısına çıkmaya gün sayıyor. teve 2’nin fenomen yarışma programı Ali İhsan Varolun sunumuyla bilgi dünyasının kapılarını açıyor. Peki Kelime Oyunu ne zaman başlıyor? Kelime Oyunu yayın tarihi ne? Hangi günler yayınlanacak? Bu soruların yanıtlarını haberimizden okuyabilirsiniz.

teve 2'nin fenomen dizisi Kelime Oyunu izleyicilerle buluşmaya gün sayıyor. Ali İhsan Varol'un sunduğu Kelime Oyunu, yeni sorularıyla 3 Eylül Pazartesi akşamı başlayacak.

Bugüne kadar 2117 bölümü yayınlanan sevilen dizide 8672 yarışmacının yarıştı ve 121408 soru soruldu. 884544 harfin kullanıldığı Kelime Oyunu, 10.yılında izleyenlere eğlenceli ve bilgi dolu saatler yaşatacak.

Kelime Oyunu hafta içi her gün teve 2’de yayınlanacak.

KELİME OYUNU
Kelime Oyunu, sunuculuğunu Ali İhsan Varol'un yaptığı, sırasıyla Kanal 1, Bloomberg HT, Show TV, FOX ve şimdi teve2'de yayınlanan yarışma programı.

İlk kez yayınlandığı 5 Ocak 2009'dan beri, Ağustos-Aralık 2011 arasında sunuculuğunu yine Ali İhsan Varol'un yaptığı Doğru mu Yanlış mı? adlı bilgi yarışmasının yayınlandığı dönem hariç yayınlanmıştır.

Format
Yarışmaya her gün beş yarışmacı katılır. Her yarışmacı ikişer taneden 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 harfli, toplam 14 kelime ya da kelime grubunu verilen tanımlara göre bilmeye çalışır. Bildiği her harf için 100 puan kazanan yarışmacıya bu 14 kelime (98 harf) için dört dakikalık süre tanınır. Yardım için harf alınabilir ama alınan harften puan alınamaz, yarışmacılar süreyi durdurabilir ama durdurduktan sonra harf alamazlar. Sürenin durmasından itibaren kelimeyi bilmeleri için 30 saniyelik süreleri vardır, bu süre içinde kelimeyi bilemezlerse bilemedikleri her harf için 100 puan kaybederler.

En yüksek puanı toplayan yarışmacı gün şampiyonu olur. Her haftanın sonunda, cumartesi günleri beş gün şampiyonuyla Hafta Finali, beş haftanın sonunda da pazar günleri hafta şampiyonlarının katıldığı Büyük Final yapılır.

Kelime Oyunu daha ilk sezonunda Türk Dil Kurumu tarafından 'Türkçenin doğru kullanımı ve Türkçeye yaptığı katkılar' nedeniyle ödüllendirildi. Başarısıyla ödüle layık görülen Kelime Oyunu'na ödülünü, 27 Şubat 2009 günü yayınlanan programa katılarak Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Halûk Akalın ve TDK Kurum Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı birlikte bizzat kendileri verdiler.

Yayından kaldırılması
Gezi Parkı protestoları sırasında 3 Haziran'da Bloomberg HT ekranlarında yayınlanan, bölümde tüm sorular Gezi Parkı eylemlerinde kullanılan gaz bombası ve medyanın sansürüne uğrayan sözcüklerden oluştu. Bu yüzden programa ara verilse de gelen tepkiler üzerine yayın devam etti.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması'nın başladığı günlerde, ülke gündemine eleştirel göndermeler içeren soru ve cevapların kullanıldığı bölümlerin ardından Aralık 2013 tarihinde yayından kaldırılmıştır. Bu karar, medyada tepkiye yol açmıştır. Show TV'de Alper Ateş'in sunuculuğunda geri döneceği söylense de, Eylül 2014'ten-Şubat 2015 arasında eski sunucusuyla birlikte FOX'da yayınlandı. 8 Mayıs 2017'de teve2'de yeniden ekrana gelmeye başladı.

ALİ İHSAN VAROL
Ali İhsan Varol, 28 Haziran 1976 İstanbul doğumlu, Çerkes kökenli Türk sunucu, yapımcı, oyuncu ve senaristtir.

Ankara Üniversitesinde Astronomi ve Uzay Bilimleri, Tarih ve son olarak da Kamu Yönetimi bölümlerine girmiş, ancak üç bölümü de bitiremeden bırakmıştır. Üniversiteden sonra Bodrumda 1.5 yıl araba kiralama işinde çalıştı.

Turizm sektöründe iş hayatına devam etti. Televizyon sektörüne prodüksiyon asistanlığı ile başlamıştı. Dört yıl prodüksiyon asistanlığı yapan Varol, daha sonra metin yazarlığına başladı. Sunuculuğunu ve yapımcılığını üstlendiği Kelime Oyunu programının herkes tarafından tanınmasını sağladı. Program 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması'nın başladığı günlerde, ülke gündemine eleştirel göndermeler içeren soru ve cevapların kullanıldığı bölümlerin ardından Aralık 2013 tarihinde yayından kaldırıldı.[3] Bu karar, medyada tepkiye yol açtı.

Oyunculuğa ilk adımını 1998 yılında Star TV'de yayınlanan Çarli Dizisi ile atmıştır. Aynı zamanda dizinin başrolü Çarli'nin bakıcılığını üstlenmiştir.[2] Sonrasında 2014 yılında yine Star TV'de yayınlanan Kardeş Payı ile oyunculuğa devam etmiştir. Daha sonra dizinin senaryo ekibine de dahil olmuştur.

Özel hayatı

Anne Bebek Dergisi ile yaptığını röportajda eşi Ayşe Varol ile evlenmesini söyle anlamıştır:
“ Beraber çalışıyorduk eşimle. Bir gün tatlı muhabbeti yaparken en çok kabak tatlısını sevdiğimi söylemiştim. Yine belalı bir işimiz vardı, çok uzun süreli çalışıyordum. Bir gün ofiste çalışırken Ayşe geldi, ofiste kabak tatlısı yaptı, sohbet etmeye başladık. Kabak tatlısı güzel olunca bir buçuk yıl sonra evlendik.