Kekreyemiş güçlü bir enfeksiyon savaşçısı! İşte süper meyve kekreyemişin faydaları…

Şifa deposu olan kekreyemiş, enfeksiyondan tansiyon ve obeziteye kadar birçok sağlık sorununa birebirdir. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Homeopati Hekimi Yegane Özcan, kekreyemiş meyvesinin faydalarını anlatırken kekreyemiş çayı tarifi de verdi. İşte süper meyve kekreyemişin faydaları ve çay tarifi…

Bitkisel tedavi yöntemlerini sıkça kullananlar tarafından büyük ilgi gören kekreyemiş meyvesi aynı zamanda süper meyve olarak da adlandırılır. Peki, birçok sağlık sorununa karşı birebir olan kekreyemiş meyvesinin faydaları nelerdir. Haberimizin devamında kekreyemiş meyvesinin yararlarını ve ödem sorunlarınıza iyi gelecek kekreyemiş çayı tarifini bulabilirsiniz.

Kekreyemiş güçlü bir enfeksiyon savaşçısı! İşte süper meyve kekreyemişin faydaları…

ENFEKSİYON SAVAŞÇISI KEKREYEMİŞ 

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Homeopati Hekimi Yegane Özcan, “Süper meyve olarak adlandırılan kekreyemiş, enfeksiyon savaşçısı antiseptik benzoik asit içeriğiyle pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Kekreyemişin meyve ve yapraklarında bulunan şifalı bileşenler kronik yorgunluktan yaşlılıkla savaşmaya, kalp ve tansiyondan böbrek taşı ve obeziteye kadar pek çok sorunla mücadelede güçlü bir kalkan” ifadelerini kullandı. 

ZAYIF BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ OLANLARIN DOSTU 

Kekreyemişin meyve ve yapraklarında antiseptik etkiye sahip arbutin, antioksidanlar, organik asitler, tanenler, flavonoidler ve vitaminler bulunduğunun bilgisini veren Yegane Özcan, “Meyveler kandaki kötü kolesterolün düşmesine, antiülser ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine çok etkili. Ağır metallerin (kurşun, kobalt ve sezyum) ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Her yaşta kullanılır, özellikle yaşlı insanlara ve kronik yorgunluk şikayeti olanlara, zayıf bağışıklık sistemi ve aşırı çalışmak zorunda kalan sağlıklı insanlara büyük faydası var” bilgisini verdi.

ÇAYI ÖDEM SORUNUNA BİRE BİR

Kekreyemiş meyvesinin yüzde 86’sının su olduğunu aktaran Özcan, “Bu nedenle güçlü bir diüretik (idrar sökücü) etkiye sahiptir ve metabolizmayı normalleştirir. Meyve ve yapraklarından demleme usulü ile hazırlanan içecek genellikle sistit, böbrek taşı hastalığı ve hamilelik sırasında ödem problemi olan kadınlara güvenli bir doğal içecek olarak tavsiye edilir. Ayrıca antisklerotik etkiye sahip olan kekreyemiş kan damarlarının duvarlarını, kalp kasını güçlendirir. Hipertansiyon, koroner kalp hastaları güvenle meyveleri tüketebilir” tavsiyelerinde bulundu.

Kekreyemiş güçlü bir enfeksiyon savaşçısı! İşte süper meyve kekreyemişin faydaları… - Resim : 2

CİLDİNİZİN DOSTU VE DOĞAL BİR ANTİOKSİDAN 

Kekreyemişin tıbbi amaçlar ve beslenmenin yanı sıra özellikle Rusya’da kozmetikte de yaygın olarak kullanıldığına dikkat çeken Özcan, “Kekreyemiş maskeleri cildi nemlendirir ve sıkılaştırır, kırışıklıkları ve yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. Doğal bir antioksidan olan kekreyemiş özü, cilt üzerinde tonik bir etkiye sahiptir, elastikiyet verir, dış çevresel etkilere karşı korur ve epidermisin duvarlarını güçlendirir. Bitkinin yaprakları kaynatılarak saç dökülmesinde, kepeklenme sorunu, cildin iltihabı için kullanılıyor” diye konuştu.

KEKREYEMİŞ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR? 

Kekreyemiş çayının nasıl yapılması gerektiğini anlatan Özcan, şunları kaydetti;

“Malzeme olarak bir avuç meyve, iki ufak parça zencefil, bir dilim limon, bir çay kaşığı bal ve bir bardak su gerekiyor. Öncelikle meyveleri püre kıvamına getirin. Bir bardak kaynayan suya meyve püresini, limon ve zencefili ilave edin. Sadece beş dakika kaynatın ve ateşten alın, soğutun. Soğuduktan sonra bir çay kaşığı bal ilave edin ve karıştırın. Bu tarif bir bardak içecek içindir. Arzuya ve talebe göre malzemelerin miktarını artırabilirsiniz. "

 

Kekreyemiş güçlü bir enfeksiyon savaşçısı! İşte süper meyve kekreyemişin faydaları… ile ilgili etiketler kekreyemiş