Gündem |

Kayıp 2 milyar dolarla neler yapılırdı?

Kripto para borsası Thodex, internet sistemlerini kapattı. Yaklaşık 391 bin yatırımcının mağdur olduğu belirtilirken, şirket CEO'su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolarla Arnavutluk'a kaçtığı öne sürüldü. Peki o 2 milyar dolarla neler yapılırdı? Mega projeler üzerinden örneklendirdik...

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 2 milyar dolarla dün akşam saat 18'de İstanbul Havalimanı'ndan yurtdışına çıktığı iddia edildi.

Borsanın kapanması ile mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Özer'in Tayland'a gitmiş olabileceğini söylerken, "Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası" diye konuştu.

Peki Özer'in kaçtığı iddia edilen 2 milyar dolarla neler yapılabilirdi? Mega projelerin maaliyetleri bakıldığında durumun vahameti bir kez daha gözler önüne serildi...

AVRASYA TÜNELİ DAHA AZ MALİYETE TAMAMLANDI

Avrasya tüneli, 1 milyar 245 milyon dolarlık projeyle yapıldı. Boğaz'ın iki yakasını hem yerin hem de denizi altından birleştirdi. Sadece ilk yılında ekonomiye 1,2 milyar lira katkı sağladı.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

Yavuz Sultan Selim köprüsü 3 milyar dolara mal oldu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile İstanbul'un şehir içi araç yükünde yaklaşık yüzde 12 azalma görüldü.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ

Osmangazi Köprüsü'nün maliyeti 1,2 milyar dolar olarak açıklandı. Köprü ve otoyolun tamamının maliyeti 6,9 milyar dolar olup, bunun tamamı Otoyol A.Ş tarafından karşıladı.

Köprü, 1.550 metre orta açıklığı ve 2.682 metre toplam uzunluğu ile dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsüdür.

 

KIBRIS SU HATTI PROJESİ

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a su temin edilmesini öngören ve “asrın projesi” olarak adlandırılan proje 1,6 milyar liraya mal oldu.