Katar’da takdir toplayan duruş

Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası organizasyonu kapsamında düzenlenen ABD-Galler maçını izlemek için stadyuma gelen LGBT’li bir taraftar içeriye alınmadı. Güvenlik görevlisinin ‘Gömleğini değiştirmelisin. Buna izin verilmez’ şeklindeki net tavrı ise takdir topladı.

Katar’da düzenlenen FIFA 2022 Dünya Kupası organizasyonunda Müslüman ülkelerin örnek alması gereken bir olay meydana geldi.

Organizasyondan önce çok sayıda katı kuralları bulunan ve belirli şartlar aralığında esnetmeye müsaade eden Doha yönetimi, içki satışlarını kısıtlaması, kıyafet kuralı gibi hususların yanı sıra LGBT ve LGBTİ gibi sapkın örgütleri destekleyici durumlara da karşı durdu.

Katar’da takdir toplayan duruş

Al Rayyan Stadyumu’nda B Grubu mücadeleleri kapsamında düzenlenen ABD-Galler maçını izlemek için üzerinde LGBT renklerini barındıran tişört ile sahaya gelen bir kişi içeri alınmadı.

LGBT’Lİ TARAFTARA İZİN VERİLMEDİ

Üzerindeki tişörtün Katar’ın kültürel değerlerine zarar verdiği gerçeğinin yanı sıra LGBT’yi de meşrulaştırdığı gerekçesiyle stadyuma alınmayan taraftar ise, yaptığı paylaşımda, “Az önce güvenlik görevlisi ABD-Galler maçı için stadyuma girmeme izin vermedi. ‘Gömleğini değiştirmelisin. Buna izin verilmez’” dediğini ifade etti.

HUCURAT SURESİ İLE MESAJ

Öte yandan mücadele öncesinde düzenlenen gösterilerde Müslüman oyuncu Morgan Freeman ile fiziksel engelli bir genç Kur’an-ı Kerim’de geçen Hucurat Suresi’ni okudu.

Katar’da takdir toplayan duruş - Resim : 2

İkilinin tilaveti yüreklere dokunurken içerisinde ırkçılık karşıtı mesaj barındıran Hucurat Suresi’nin okunması da manidar karşılandı.

BBC SANSÜRLEDİ

Milyonlarca kişi tarafından beğeniyle karşılanan Freeman’ın tilavet anları BBC tarafından sansürlendi.

Katar’da takdir toplayan duruş ile ilgili etiketler Katar LGBT 2022 Dünya Kupası