Katar’a hisse satan Alman RWE, ABD’den dev alım yaptı

Enerji krizi dev boyutlu çapraz alışverişleri gündeme getirdi. Gaz krizi nedeniyle yönünü Katar’a çeviren Almanya, kamu enerji şirketi Rwe’nin çoğunluk hissesini Katar kamu fonuna sattı. Alman şirket, hisse satışının ardından da ABD’li güneş sistemi operatörü Con Edison'u 6,8 milyar dolara alacağını açıkladı.

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Katar Servet Fonu, RWE'nin hızlandırılmış 'Yeşil Enerji' stratejisini desteklemek için Alman enerji devi RWE'ye 2,43 milyon euro yatırım yaptı. Öte yandan RWE, Katar'ın da desteğiyle ABD'li güneş sistemi operatörü Con Edison'u 6,8 milyar dolara satın alma kararı aldı. Bu kararla birlikte gelecekte büyük bir enerji kriziyle karşı karşıya kalması beklenen Avrupa, yeşil enerjiye tutundu.

Rusya'nın doğalgaz akışını kesmesiyle birlikte büyük bir enerji kriziyle karşı karşıya kalan ve vatandaşlarının isyan etme noktasına geldiği Avrupa, krizi aşmanın yollarını arıyor. 
Bu kapsamda, rotayı Katar'a çeviren Alman enerji devi RWE, Katar servet fonundan 2,43 milyon avroluk yatırım aldı. RWE, öte yandan ABD'li yeşil enerji şirketi Con Edison'u yine Katar'ın desteğiyle 6.8 milyar dolara satın almak için hamle yaptı.

KATAR SERVET FONU ŞİRKETİN EN BÜYÜK HİSSEDARI OLDU

Cumartesi günü açıklanan anlaşma, RWE'nin ABD'deki yenilenebilir enerji portföyünü neredeyse ikiye katlayarak 7 gigawatt'ın üzerine çıkaracak. İşlem, yüzde 9,09 hisse ile Alman kamu kuruluşunun ana hissedarı haline gelen Katar Servet Fonu tarafından RWE'ye 2.43 milyar euro (2.38 milyar dolar) yatırımla desteklenecek.

AVRUPA ENERJİ KRİZİYLE ÇALKALANIRKEN RWE BÜYÜMEYİ HEDEFLEDİ

RWE, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açmasından bu yana Avrupa'nın enerji ve gaz piyasalarındaki piyasa çalkantılarından faydalanıyor. Şirket, yıl için kazanç görünümünü yükseltti ve 2030 yılına kadar 50 milyar avroluk küresel harcamayı öngören Büyüyen Yeşil Enerji stratejisinin bir parçası olarak ABD'de yatırım için 15 milyar euro (14,7 milyar dolar) kaynak ayırdı.

Katar’a hisse satan Alman RWE, ABD’den dev alım yaptı ile ilgili etiketler ABD Katar rwe hise