Dünya |

Kaşıkçı'yı kaldırdı, eşcinsellik videosu yayınladı

Suudi Arabistan yönetimi ile film, dizi ve belgesel platformu Netflix arasında yaşanan ahlaksız ve bir o kadar da iğrenç pazarlık ortaya çıktı. Yayıncılık skandalı Netflix'in CEO'su Hastings'in CNN'e verdiği röportajda ortaya döküldü. Hastings platformda yayınlanan Cemal Kaşıkçı suikastine ilişkin belgeseli kaldırmaları karşılığında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın ülkede "Pedofili" ve "Eşcinsellik" içeren dizi, film ve belgeselleri yayınlamalarına izin verdiğini söyledi.

Netflix'in CEO'su Reed Hastings, yeni yayınladığı kitabı ile ilgili CNN televizyonuna bir röportaj verdi.

Röportajda, Ocak 2019'da Hasan Minhaj'ın sunduğu "Patriot Act" isimli programın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bölümünün Suudi Arabistan'da yayından kaldırılması kararına ilişkin soruları yanıtlayan Hastings, Veliaht Prens Selman ile aralarında geçen iğrenç pazarlığı itiraf etti. 

Yeni yayımladığı kitabında ifade özgürlüğünden bahsederken, Suudi Arabistan'ın isteği üzerine bir programın yayından kaldırılmasının bir hata olup olmadığı sorulan Hastings, "Bu zor bir karardı." dedi. 

Patriot Act'in ilgili bölümünü yayından kaldırmanın karşılığında, "Queer Eye," "Sex Education" ve "Orange is the New Black" gibi programları Suudi Arabistan'da yayınlama şansları olduğunu ifade eden Hastings, "Bu tedirgin edici bir tavizdi, bunu onaylamamız kolay olmadı ama bu adımın iyi olduğunu düşünüyoruz." sözleriyle skandal pazarlığı savundu.

Hastings'in açıklamalarının ardından, sosyal medya kullanıcıları söz konusu programlarda pedofili ve eşcinsellik gibi ögelerin bulunduğunu ancak Suudi Arabistan'ın siyasi çıkarları için bu programlara müsaade ettiğini ifade ederek, Netflix'in utanç verici kararına tepki gösterdi.

NETFLİX KAŞIKÇI BELGESELİNİ YAYINDAN KALDIRMIŞTI

Minhaj, Netflix'teki "Patriot Act" adlı programının 2019 Ocak ayında yayımlanan bir bölümünde, Suudi Arabistan'ı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen'deki iç savaş nedeniyle ağır bir dille eleştirmişti. Minhaj ayrıca, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın reformcu olduğu iddialarına ilişkin de "Onun modernleştirdiği tek şey Suudi diktatörlüğü." demişti.

Suudi yönetiminin Kaşıkçı cinayeti konusunda birbiriyle çelişen açıklamalar yapması noktasında da Minhaj, şunlar söylemişti:

"Suudi Arabistan, onun (Kaşıkçı'nın) ortadan kaybolmasını açıklamak için mücadele verdi. Önce konsolosluktan güvenli bir şekilde ayrıldığını söylediler ardından Kaşıkçı'nın hayatta olduğunu kanıtlamak için dublör kullandılar. Bir noktada, onun Jackie Chan tarzı bir arbedede öldüğünü söylediler. O kadar çok açıklama yaptılar ki bir tek Kaşıkçı'nın kendi başına kaya tırmanışı yaptığı esnada ölmediğini söylemedikleri kaldı."

Programın yayımlanmasının ardından Suudi Arabistan programın söz konusu bölümünün ülkede yayından kaldırılmasını talep etmiş, Netflix ise talebi yerine getirerek belgeseli bu ülke için platformdan kaldırmıştı. 

Netflix'in belgeselin platformdan kaldırılmasına ilişkin, "Tüm dünyada sanatsal özgürlüğü destekliyoruz. Geçerli bir hukuki talep üzerine bu bölümü sadece Suudi Arabistan'da yayından kaldırdık." açıklaması büyük tepki çekmişti.