Ekonomi |

Kasaplardan ucuz et hamlesi: "Biz de 6 lira indirime gideriz"

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, ucuz etin satışının 2 zincir markete verilmesine tepki gösterdi ve "Gerekirse 6 lira indirim yaparız" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın kırmızı etin ucuza tüketileceği yönündeki açıklamasının ardından Et ve Süt Kurumu (ESK), ucuz et satışıyla ilgili çalışmalarını tamamladı.

ESK, KDV dahil kıymayı kilosu 29 TL'den, kuşbaşının ise kilosu 31 TL'den Türkiye'nin bütün illerinde, kendi satış noktalarında satmayı taahhüt eden 2 zincir markete dana karkas et olarak verecek. Marketler, karkas eti yarımşar kilo halinde paketleyip, kıyma ya da kuşbaşı olarak satabilecek. Satışların önümüzdeki hafta başından itibaren başlamasının öngörüldüğü belirtildi.

et-bb2

'6 TL İNDİRİM YAPARIZ'

Yapılan düzenlemeye, Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Yardımcı'dan tepki geldi.

Bakanlığın kasaplara sahip çıkmasını beklediklerini dile getiren Yardımcı, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya 'Ele vereceğinize bize verin, biz satalım' dedik. Kasaplar olarak vatandaşlara daha kolay ulaşırız. Biz bakanımızın bize sahip çıkmasını beklerdik ama olmadı. Bizden de KDV’yi kaldırsınlar, 4 TL indirim yapalım. Hatta 2 TL de kendimizden yaparız. Toplamda kilo fiyatında 6 TL indirim olur.”" dedi.

Yardımcı, kasaplar olarak marketlerle rekabet edebilmek adına indirime gideceklerini söyledi.