Dünya

Karabağ'da öldü sanılan asker, morgdayken komutanın bağırmasına uyandı

İkinci Karabağ Savaşı’nda hayatını kaybettiği sanılarak morga kaldırılan gazi Gündüz Musayev, “Canımız pahasına olsa bile şehitlerimizi ve yaralılarımızı ortada bırakmadık” dedi. Azerbaycan'la Ermenistan arasında 27 Eylül 2020'de başlayan 2. Karabağ Savaşı’nda Sugovuşan yönündeki çatışmalarda ağır yaralanan gazi Gündüz Musayev savaşta yaşadıklarını anlattı.

2. Karabağ Savaşı’nda Sugovuşan yönündeki çatışmalarda 3 havan topu mermisinin yanına düşmesi sonucunda ağır yaralanan Gazi Gündüz Musayev, öldü sanılarak morga kaldırılmıştı.

MORGDAYKEN KOMUTANIN BAĞIRMASINA UYANDI

Komutanın bağırmasına uyanan Musayev’in yaşadığı fark edildi. Gence şehrindeki hastaneye kaldırılan Musayev, kaldırıldığı hastanede 1 hafta komada kaldı.

ŞARAPNEL PARÇALARI ÜZERİNDEKİ CEP TELEFONUNA SAPLANDI

Musayev’in hayatını kurtaran ise üstünde taşıdığı cep telefonu oldu. Şarapnel parçalarının büyük bir kısmının cep telefonuna isabet etmesi sonucunda Musayev’in hayatı kurtuldu.

Sugovuşan yönünde çok şiddetli çatışmaların yaşandığını belirten gazi Gündüz Musayev, “Askerlerimizden şehit ve yaralananlar oldu. Sugovuşan çatışmaları çok açık bir araziye gerçekleşiyordu. İrade savaşçıyı her zaman ileri götürür. Onun için biz şehitlerimizi orada bırakmadık. Canımız pahasına olsa bile oradan şehitlerimizi ve yaralılarımızı çıkarıyorduk. Biz arkadaşım Eldar Sediyaliyev ile birlikte yaralandık. O olmasaydı belki yaralandığımda orada şehit olurdum. Canı pahasına beni oradan çıkarırken, kendisi de yaralandı. Askerlerimizin her biri savaşta büyük kahramanlıklar sergiledi” dedi.

Savaştan sonra, Azerbaycan'da şehit ve gazi ailelerine destek olmak amacıyla kurulan Yaşat Vakfı tarafından tedavi masraflarının karşılandığını ifade eden Musayev, “Bir hafta Gence şehrinde komada kaldım. İkinci hafta Bakü’de yoğun bakıma alındım. Daha sonra Bakü’de birkaç ameliyat geçirdim. Türkiye’de de göğsümden 2 tane ameliyat geçirdim” diye konuştu.

ÇALIŞMAYAN BİR BACAK VE AYAK İLE ENGELLEİ ANNE - BABASINA SAHİP ÇIKIYOR

Anne ve babası doğuştan konuşma engelli olan Musayev, sol bacağını savaşta aldığı hasar nedeniyle kullanamıyor. Sinirleri ciddi derecede zarar görmüş olan sağ ayağının ise iyileşmesi için de uzun dönemli bir tedaviye ihtiyacı var.

Sitene Ekle