Gündem

Karabağ savaşını takip eden muhabirimiz Mevlüt Yüksel'e Azerbaycan'dan ödül

Ermenistan işgali altında bulunan ve 44 gün süren savaşla kurtarılan Dağlık Karabağ’da bulunan gazeteciler unutulmadı.Azerbaycan Devleti ve Uluslararası Siyasal Toplumsal Süreçlerin Araştırılması Merkezi, savaşı izleyen Türk medya mensuplarını birer plaketle ödüllendirdi. İstanbul’da düzenlenen törende Dağlık Karabağ’ın özgürleşmesini izleyen gazetecilerden SuperHaber Muhabiri Mevlüt Yüksel’in konuşması büyük alkış ve takdir topladı.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Merkezi Bakü'de bulunan Azerbaycan Uluslararası Siyasal Toplumsal Süreçlerin Araştırılması Merkezi (İSBAM), İstanbul'da Dağlık Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılması sırasında Azerbaycan'ın enformasyon savaşında yanında olan Türkiye'nin ileri gelen medya mensuplarını ödüllendirdi.

Şişli’de bulunan Holiday Inn Otel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, Azerbaycan ve Türkiye'nin bağımsızlığı uğruna şehit olan Azerbaycan kahramanlarının hatırası saygı duruşuyla başladı. İki kardeş ülkenin milli marşlarının seslenmesinin ardından bir konuşma yapan İSBAM Başkanı Samir Adıgüzelli 44 gün süren savaşta kazanılan zaferde Azerbaycanlı medya mensuplarının yanısıra Türkiye'den gelen basın mensuplarının da emek harcadığını, kimi zaman ölümü göze alarak enformasyon akışında, kardeş ülkeye destek sağladıklarını dile getirdi.

“PLAKET, İKİ ÜLKE MEDYASI İÇİN SİMGE OLACAK!”

Daha sonra İSBAM Basın Servisi'nin hazırlamış olduğu sinevizyon gösterimi gelen misafirlere takdim edildi. Zafer Medya ödüllerinin Azerbaycan basınından ödülü ilk alan İctimai Televizyonu'nun Karabağ temsilcisi ve Karabağ gazisi Şöhret Eyvazov ödül alan meslektaşlarını kutladı. Eyvazov, bu ödülün ileri ki dönemlerde iki kardeş arasında beraberliğin simgesi haline geleceğinden emin olduğunu söyledi.

AZERBAYCAN DEVLETİ KARABAĞ SAVAŞINI İZLEYEN MUHABİRİMİZ MEVLÜT YÜKSEL’İ PLAKETLE ÖDÜLLENDİRDİ!

Dağlık Karabağ ve savaşında yaşanan gerçeklerin Türkiye ve dünya kamuoyuna ulaştırılması için savaş sürecinde onlarca habere imza atan tecrübeli gazeteci, SuperHaber Muhabiri Mevlüt Yüksel de ödül alanlar arasında yer aldı.Yüksel’e plaketi İSBAM Başkanı Samir Adıgüzelli verdi. Mevlüt Yüksel, kendisini bu ödüle layık gördüğü için Azerbaycan Devleti yetkilileri ile İSBAM Başkanı Samir Adıgüzelli’e teşekkür ederek, saygılarını sunduğunu söyledi. Mevlüt Yüksel’in törende yaptığı konuşma büyük takdir topladı ve alkış aldı. Tören sonrası Azerbaycan Devlet Televizyonu AZ TV Mevlüt Yüksel ile özel röportaj yaptı.

YÜKSEL:KARABAĞ’I HALA ANBEAN TAKİP EDİYORUZ!”

Azerbaycan’ın büyük zafer kazandığı savaşı başından sonuna kadar izleyen Yüksel törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

”Biz gazeteciler Azerbaycan’da tabii gazeteci olarak bulunduk. Ancak,90 milyon Türk’ün ruhunu Azerbaycan’a taşıdık. 90 milyon Türk’ün Azerbaycan’ın zaferine ve inancına olan heyecanı taşıdık. Gazeteci olarak tarihe tanıklık yaptık. Ben gazeteci arkadaşlarımın hepsiyle gurur duydum. Kadınıyla,erkeğiyle, soykırım girişimi ve nerede bir füze atılması varsa korkusuzca oraya gittiler.Korkusuzca dik durarak Ermenistan’ın bu soykırımı ve insanlık dışı olaylarını tüm dünyaya gösterdiler. Bu tabi ki Azerbaycan’ın bir kuruluş savaşıydı. Dağlık Karabağ’ın özgürleştirilmesi savaşıydı."

"İKİNCİ SAVAŞ, ENFORMASYON SAVAŞIYDI"

Ancak,Karabağ’da bir savaş daha vardı. O da enformasyon savaşıydı. İşte karşı tarafta bulunan 280 paralı gazeteciye karşı Türkiye’den giden 20-25 gazeteci arkadaşımız bu enformasyon savaşını tüm gücünü kullanarak yine bütün dünyaya gösterdi. Ben tüm gazeteci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Harcadığımız emekler ve nefesler helal olsun. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize övünçler diliyorum. Saygıyla eğiliyorum, çok teşekkür ediyorum. Bu gazeteci arkadaşlarımızın bir gün Karabağ’da yapılacak bir etkinlik ile bir arada olmasını istiyoruz. Türk medyası olarak hala Karabağ’da neler olduğunu takip ediyoruz.En başta Ermenistan, Rusya,Amerika ve İran’ın ne yaptığını yakından izliyoruz.Ben bu plaketi bir ödül olarak değil, zafer, sevinç ve gözyaşının bir hatırası olarak kabul ediyorum.

PLAKET TÖRENİ SONUNDA TOPLU HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ!

Törende ödüllerin verilmesi sonrası iki kardeş medyanın mensupları gelecekle ilgili görüşlerini dile getirdiler. Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosluğu konsolosu Zaur Ahundzade ve diğer önemli konukların da hazır bulunduğu tören toplu hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.