Yaşam |

Kar yağışının biteceği günü duyuran uzman "Bugün İstanbul'da özel bir durum olacak" dedi!

İstanbul'da şiddetini giderek artıran kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, kar yağışının ne zaman sona ereceğini açıkladı. Şen, bugün İstanbul'da DEK (deniz etkili kar) olacağını belirterek "DEK İstanbul'a özel bir durumdur. Kar yağışı etkisini çarşamba gününe kadar sürdürecek." dedi.

CNN TÜRK canlı yayınında İstanbul hava durumu ile ilgili konuşan Orhan Şen kar yağışının Çarşamba günü etkisini azaltacağını belirtti. 

KAR YAĞIŞI HANGİ GÜNE KADAR ETKİSİNİ SÜRDÜRECEK?

Prof. Dr. Orhan Şen "Kar etkisini çarşamba gününe kadar sürdürecek. Ama bugün deniz etkisi dediğimiz, bizim İstanbul'a özel bir durumdur bu. Marmara'nın batısında ve güneyinde çok hızlı ve yoğun yağmaya başladı. Bunun nedeni deniz etkisi. Karadeniz üzerinden gelen bu akışlar, deniz suyu sıcaklığı havadan daha sıcak olduğu için buharlaşma yapıyor ve bu buharlaşma havadaki nemi ve yağışı arttırıyor. Şu anda onu görüyoruz." dedi.

 

"YARIN İSTANBUL'DA KAR HAFİFLEYECEK, AKŞAM TEKRAR DEVAM EDECEK"

Sözlerine devam eden Şen, "Bu sadece Marmara bölgesinin batısında. İstanbul'un Anadolu yakısında şu anda bu kadar kar yok. Akşama kadar bu devam edecek. Yarın İstanbul'da hafifleyecek biraz kar akşam da tekrar devam edecek. Bu deniz etkisi yurt dışında göl etkisi denilen ki Amerika'da yoğun kar yağışlarının olmasına örnektir. Burada bu deniz etkisi devam edecek. Dolayısıyla İstanbul'u bu gece sıcaklık Avrupa yakasında eksi 2 derece. Anadolu yakasında ise 1 dereceye kadar düşecek. Onun için dikkat etmemiz gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

 

"KALP HASTALIĞI OLANLAR KESİNLİKLE DIŞARI ÇIKMASIN"

Ayrıca, "Erken eve gideceğiz, toplu taşıma araçları kullanılmalı. Kalp hastalığı problemi olanlar bu havalarda kesinlikle dışarıya çıkmaması lazım. Özellikle rüzgara karşı yürümemesi lazım. Rüzgarı arkasına almazı lazım. Kalp vücudun sıcaklığını dengede tutmak için daha fazla kan pompalayacak dolayısıyla daha fazla oksijene ihtiyacı olacak. Bu oksijeni de alamayacağı için kalp krizi riski artacak." sözleriyle de uyarıda bulundu.