Gündem |

Kar yağışı koronavirüsü öldürür mü?

CNN Türk'te Hande Fırat'ın sunduğu Gece Görüşü programında birçok ilde kar yağışının başlaması nedeniyle 'kar yağışı koronavirüsü öldürür mü?" sorusunu gündeme getirdi. Halk arasında yaygın bir görüş olan "Kar mikropları öldürür" görüşü ekseninde yöneltilen soruya Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer yanıt verdi. İşte Prof. Dr. Tezer'in bu soruya verdiği yanıt...

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele ederken vatandaşların gözü kulağı yetkililerin açıklamalarında ve televizyonlarda uzmanların yaptığı değerlendirmelerde. 

CNN Türk'te Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın hazırlayıp sunduğu Gece Görüşü programında halk arasında yaygın bir görüş olan "kar yağışı mikropları öldürür" inanışı gündeme geldi. 

Posta Gazetesi yazarı Murat Çelik, Ankara'da kar yağışının olduğunu belirterek, "Bir gerçekliği var mı bilmiyorum ama, kar yağınca mikropları öldürür gibi bir tevatür vardır ya öyle bir şey yok herhalde" ifadesini kullandı. 

Bu soru üzerine Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, "Bu tür virüslerde mevsimsel bir beklentimiz yok, bilmiyoruz çünkü nasıl davranacağını bilmiyoruz. Aslında tam tersine istemediğimiz bir durum havaların soğuması. Çünkü temas daha fazla artacak. Pencereyi açıp havalandırmamız daha az oluyor. Çocuğunuz varsa üşümesin diye. İnsanlar kalabalık ortamlarda bulunuyor" dedi.