Koronavirüs |

Kapıkule'de hızlı PCR testi imkânı

Kapıkule Sınır Kapısı'na açılan yeni PCR (Polymerase Chain Reaction-Polimeraz Zincir Reaksiyonu) test merkeziyle, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının koronavirüs testi yaptırmaları kolaylaştı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Almanya başta olmak üzere yurt dışında yaşadıkları ülkelere dönen Türk vatandaşlarının, Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki PCR test merkezinde, kısa süre içinde test sonuçlarını alarak yolculuklarına devam edebileceği kaydedildi.

AMAÇ MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK

Vatandaşların mağduriyetinin önlenmesi amacıyla Kapıkule Sınır Kapısı yakınında oluşturulan YTB çadırında, vatandaşlara sadece test konusunda değil her türlü konuda yardım sağlanıyor. Vatandaşlara yaşadıkları ülkelere dönüş yolunda danışma hizmeti sağlanırken, çeşitli ikramlarda bulunuluyor.

Test merkezinde PCR testlerini sıra beklemeden yaptıran vatandaşlar, beklemeden yola devam etme imkânına kavuştu. Merkezdeki YTB personeli, vatandaşlarla bire bir ilgilenerek test sonuçlarını kolayca edinmelerini sağlıyor.

Yaşadıkları ülkelere dönen Türk vatandaşları seyahatleri süresince yaşadıkları sıkıntılarla ilgili ‘90 530 257 25 99’ nolu WhatsApp danışma hattından 7/24 yardım alabiliyor. Yurt dışındaki vatandaşlar için yol gösterici niteliği taşıyan ‘Memleket Yolu’ web sitesine ‘memleketyolu.com’ adresinden ulaşılabiliyor.

 

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.