Gündem |

Kapatılan okuldaki mor odanın sırrı!

Konya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılarak Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) devredilen okulda misafirhane ve gizli toplantı salonları bulundu.

Konya'da FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında kapatılarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilen okulda, himmet toplantılarının yapıldığı "mor oda" ile 12 yataklı misafirhane bulundu. Okulun son katında özel dokuma halılarla döşenen, lüks mobilyaları ve modern dizaynı ile dikkati çeken misafirhanedeki "1" numaralı odada Gülen'in kaldığı öğrenildi.

Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesinin bağlı olduğu şirkete, 17 Mayıs'ta FETÖ/PDY'ye finansman desteği sağladığı ve işlemlerde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla kayyum atandı. Eski okul yönetiminin kayyumdan önce bazı önemli evrak ve eşyaları kurumdan kaçırdığı öne sürüldü. Çevre sakinlerinin ifadesine göre bir kamyon eşya gece karanlığında okuldan çıkarıldı.

KİLİTLİ KAPI MİSAFİRHANEYE AÇILIYOR

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılarak MEB'e devredilen ve eğitim-öğretim yılına Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi adıyla başlayan okulun bazı bölümleri dikkati çekiyor. Yerleşkesinde pansiyonun da olduğu okulda 22 derslik, spor kompleksleri ve 1 konferans salonu bulunuyor. Okulun 4. katında genellikle kilitli tutulduğu öğrenilen ve çatı katına açıldığı izlenimi veren kapıdan, halı döşenmiş merdivenle iki koridora çıkılıyor.

MOR ODADAKİ BÜYÜK HİMMET TOPLANTILARI

280920161241491511092_3.jpg

Özel dokuma halı ve duvardaki motiflerin uyumu, kapı ve mobilyaları ile görenleri hayrete düşüren bölümde "mor oda" adı verilen 75 kişi kapasiteli salon bulunuyor. Örgütün "büyük himmet toplantıları" düzenlediği salonda koltukların ve tavandaki kubbe şeklindeki aydınlatmanın mor renkte olması dikkati çekiyor.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan A.R.Ş, ifadesinde "büyük himmet toplantılarının" bu katta yapıldığını belirtti. Toplantılara genellikle il dışından, hitabeti ve insanları etkileme gücü yüksek "abilerin" geldiğini bildiren A.R.Ş, "Bunlar toplantı başlayınca konuşma yaparak oradaki insanları galeyana getirir ve daha fazla para yardımı yapmasının önünü açarlardı." ifadelerini kullandı.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan M.Ç. de FETÖ'nün bu eski okulunda verilen iftar yemeğine katıldığını ve burada Ankara'dan gelen üst düzey yöneticinin konuşma yaptığını anlattı. Toplantılarda bir günde 1 milyon liranın üzerinde bağışın toplandığı ileri sürüldü. "Mor odanın" hemen yanında ise 33 sandalyeli toplantı salonu göze çarpıyor. Açık renk mobilya ve halılarla döşenen toplantı odasında iki büyük masa ve kitaplık yer alıyor. Toplantı salonunun arkasındaki bölümde de mutfak ile küçük yemek odası ile sadece kartı olanların çıkabileceği bir asansör bulunuyor.

GÜLEN'İN KALDIĞI ODA

Okulun son katındaki 12 oda 24 yataklı misafirhanede yer alan "1" numaralı oda diğer bölümlerden farkı ile şaşırtıyor. Diğer odalar modern dizaynı ile ön plana çıkarken, "1" numaralı odanın eski eşyalarla muhafaza edilmesi merak uyandırıyor. Eski okul çalışanlarının ifadelerine göre "1" numaralı odada FETÖ elebaşının kaldığı ileri sürülüyor.

Terörist başı Gülen'in okulun kuruluşundan ülkeyi terk ettiği yıla kadar belirli aralıklarla okula geldiği ve burada kaldığı iddia ediliyor. Çalışma masası, sandalye, kanepe ve tek kişilik bazanın bulunduğu odada FETÖ elebaşının "sarık" ve "cübbesi"nin de olduğu, bunların kayyum atanmadan önce götürüldüğü tahmin ediliyor. Örgüte yüksek miktarda himmette bulunan kişilere odanın ziyarete açıldığı ve FETÖ elebaşının cübbesinin gösterildiği belirtiliyor.