Ekonomi |

Kanun teklifi tamamlandı! İstanbul Finans Merkezi açılıyor

AK Parti, 2 yılın sonunda İstanbul Finans Merkezi Temel Yasası çalışmalarını tamamladı. Yıllık 15 milyar dolarlık işlem hacminin olması beklenen Finans Merkezi’nin kanun teklifi hazirana kadar TBMM'ye sunulacak. Merkezdeki şirketler, oldukça avantajlı vergi muafiyetlerinden yararlanabilecek.

İstanbul Finans Merkezi'nin temel yasa çalışmaları tamamlandı. Londra, Singapur ve Dubai’deki finans merkezlerinin örnek alındığı merkez için kazancın yüzde 75'lik vergisinden muafiyet modeli hazırlandı. İstanbul Ümraniye’deki devasa merkezinden ofis alanlarından, 5 yıldızlı otele kadar birçok yeri barındıran İstanbul Finans Merkezi'nin inşaatı bitmek üzere.

CNN Türk'ün haberine göre; AK Parti kurmayları İstanbul Finans Merkezi'nin temel yasa tasarısını Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunmaya hazırlanıyor. Tasarıya göre, İstanbul Finans Merkezi, Rusya Ukrayna savaşının patlak vermesiyle daha da avantajlı hale geldi. Bu nedenle merkezin tedarik zinciri ve lojistik anlamında çok işlevsel olması bekleniyor.

İstanbul Finans Merkezi’nin faaliyet alanları arasında bankacılık ve diğer aracı finans kurumları ile bölgesel yönetim merkezleri, faktöring, fon yönetimi ve sigortacılık gibi bir çok alan olacak. Faaliyet gösterecek finans şirketlerinin kazançlarının yüzde 75’i ile personel giderlerinin de yüzde 80’i vergiden muaf tutulacak.

Merkezdeki taşınmazlar, projesinde ve yönetim planında belirlenen amaçlar dışında kullanılamayacak. Çalıştırılan kişi sayısı ile orantılı olarak katılımcılara prim teşviki gibi farklı teşvikler de verilecek.