Popüler Haberler |

Kandil simidi nasıl yapılır? Kolay kandil simidi tarifi!

Kandil gününün sevilen lezzeti kandil simidi pastanelerden alınabileceği gibi evde bulunan malzemelerle de kolayca yapılabilmektedir. Susamlı ve sade olarak iki çeşidi bulunan kandil simidinin evden nasıl yapılacağı kandil gününün yaklaşması ile merakla araştırılmaya başlandı. Peki, Kandil simidi nasıl yapılır? Kolay kandil simidi tarifi! Detaylar haberimizde...

Kandil simidi, kandil günlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Mübarek Mevlid Kandili'nin yaklaşması ile beraber kandil simidinin nasıl yapılacağı merakla araştırılmaya devam ediyor. Sade ve susamlı olarak iki çeşidi bulunan simit, büyük rağbet görüyor. Peki, Kandil simidi nasıl yapılır? Kolay kandil simidi tarifi! Detaylar haberimizde...

KANDİL SİMİDİ NASIL YAPILIR?

Susamı ve çörek otunu ayrı ayrı düz tabaklara koyup yayın ve sonrada unu, mahlep ve kabartma tozunu derin bir kabın içerisine koyup karıştırın.

Oda sıcaklığındaki yumuşak margarini bir kaba koyup tel çırpıcı yardımıyla karıştırarak pürüzsüz bir hale getirin. Yoğurt, yumurta sarısını, tuzu ve şekeri yağın olduğu kaba ekleyip karıştırın. Un mahlep ve kabartma tozunu da bu karışıma ekleyip yoğurun.

Karışım kulak memesinden biraz daha sert bir hale gelince ceviz büyüklüğünde bezeler kopartarak elinizle yuvarlayın.  Uzun hamurlar yapın. Hazırladığınız bu ince uzun hamurların iki ucunu birleştirerek halka yapabilirsiniz.

Uçlarını birleştirdiğiniz kandil simitlerinin iki tarafını da ilk önce yumurta akına, ardından susam ve/veya çörek otuna batırın ve margarinle yağladıktan sonra un serpip silkelediğiniz tepsiye dizin.

Hazırladığımız kandil simitlerini önceden ısıtılmış 190 derece fırında 15 ile 17 dakika civarında kızarana kadar pişirin. Kandil simitlerinin dağılmamasını sağlamak için; tepsiyi fırından çıkarıp soğumaya bırakabilirsiniz.

Gerekli malzemeler;

100 gram tereyağı veya margarin,
1 yumurta sarısı,
1 yumurta akı,
Yarım su bardağı yoğurt,
3 çay kaşığı kabartma tozu,
1,5 çay kaşığı tuz,
1 çay kaşığı toz seker,
2,5 su bardağı un,
1 tatlı kaşığı mahlep,
Çeyrek su bardağı susam,
Çeyrek su bardağı çörek otu.