Gündem

"Kandil, bir Başkan Yardımcısı, bir Kültür ve Turizm Bakanı istiyor"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Müzesi'nde gerçekleştirilen canlı yayında çok önemli açıklamalar yaptı.

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRTHaber'in canlı yayınına katıldı. Polis Müzesi'nde gerçekleştirilen yayında Bakan Soylu soruları yanıtladı, birbirinden çarpıcı konularda bilgiler verdi.

TÜRKİYE'NİN SALGINLA MÜCADELESİ

"Süreç boyunca sağlık sistemimiz hiçbir zaman alarm vermedi. Aldığımız tedbirlerle vaka sayılarını 63 bin seviyelerinden 11 bin seviyelerine düşürdük. Bu süreci yönetebiliyoruz. Bizim geçişlerimizin de tedbirli olması lazım. Vatandaşlarımız da bu süreçte birçok fedakarlık ortaya koydu. 1 Haziran'dan itibaren daha rahatlayacağımıza inanıyorum. Niyetimiz mümkün olduğunca kısıtlamaları ortadan kaldırabilmek. Aşılamada ivmeyi yakaladığımız zaman rahat bir adım atacağız. Aşı olmaya teşvik etmek istiyoruz."

"60 yaş ve üzeri ile 18 yaş altına toplu taşımayı kullanmayın diyoruz. Sorunlar yaşıyoruz. Gençler toplu taşımaya binmeyin. Oraya zaten zorunlu olarak binenler var. Büyükşehirlerde toplu taşıma işini bu dönemde beceremedik, becerilebilirdi. "

RESTORANLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

1 Haziran'dan itibaren daha rahatlayacağız.

EMPERYALİSTLER AYNI STRATEJİYİ UYGULUYOR

Emperyalistler aynı stratejiyi uyguluyor. O gün coğrafyayı parça parça bölenler bugün aynı stratejiyi uyguluyor. 100 yıldır bu sakdrganlık devam ediyor. Türkiye'yi yönettirmemek, vesayet sistemi üzerinden kontrol etmek istiyorlar. 1960 darbesi bu kayıt dışı siyasetin başlangıcıdır. Türkiye terörle mnücadele ile karşı karşıya. Gayri nizami hak saldırılarınının tamamıyla karşı karşıya Türkiye. Bu sistemi iki şey tarumar etti. Karlofça'dan itibaren, 300 yıl diyorum. İki adım tarumar etti. Birincisi 15 Temmuz, bir de cumhurbaşkanlığı sistemi. Bu saldırganlığın ve bu sürecin temel sebebi, bu anlayışın tasviyesine yönelik. Türkiye 27 Nisan e-bildirisindeki dönemdeki Türkiye mi? Gezi olaylarındaki Türkiye mi? Atak helikopterlerinden, kendi müjimmatımıza kadar. Türkiye simetrik ve asimetrik saldırılara maruz kalıyor.

"ABD BÜYÜKELÇİSİNE RANDEVU VERMİYORUM"

Bugün Cumhurbaşkanımıza saldıranlar 15 Temmuzun failini kendi topraklarında tutuyorlar. Ben bu sözlerimden dolayı iki defa Amerika'dan kısıtlama almış bir insanım ama söylemeye devam ediyorum. Bir şey daha söyleyeyim ABD büyükelçileri ile görüşmem, bu ülkeye saygı gösterene kadar randevu vermem. Bunu hep yaptılar. Türkiye'de bütün saldırılara karşı Türkiye'den cevap veriyor.

"SİPARİŞ VERİLMİŞ"

Bir sipariş verilmiş anlaşılmıyor mu? Diyorlarki 100 yıllık emperyalistlerin ortaya koyduğu bir projeye Tayyip Erdoğan gibi bir adam ve Bahçeli ile Cumhur ittifakı izin vermiyor.

MERAL AKŞENER'İN, ERDOĞAN'A NETANYAHU BENZETMESİ

Meral Akşener'in dediği yakışır mı? Çocukları katleden öldüren dinimize tasallut eden bir kişi. Cumhurbaşkanımız ne yapmış. Milyonlarca insanı almış misafir etmiş. Gitsin İdlib'e, tabii yürek ister. 50-100 yıl sonra Bizi öldürüyorlardı, bizi Türkler kurtardı diyecekler. Hepsini kucaklıyoruz. Ne yaptın bu ülkeye de, ne ortaya koydunuz da siz Netanyahu ile Erdoğan'ı aynı kefeye koyuyorsunuz? Elinize verilen sipariş var. Kılıçdaroğlu bizi suçlayacağına CHP'nin bir oyuna bak bakalım! CHP'liler hadi sorun partinizin oyunu. Telaştalar, acele ediyorlar. Simetrik ve asimetrik hamleleri biz yaptık.

 HDP'YE BAKANLIK

Fikrim değil, bilgim var. Bir eski Türkiye var, eski dünya var. Soğuk savaş dönemi dünyası var. Çok kutuplu dünya var. Muhalefet HDP'ye bakanlık vermeyi planlıyor. Yaklaşık 6-7 aydır pişiyor. Şehit ailelemiz ne olacak? Doğuda okuyamayan çocuklar, sürülemeyen tarlalar, açılamayan sanayi bölgeleri ne olacak? Bizde eski biri vardı. Sonra ayrılıp parti kurdu, başbakanlık yaptı. Her bir şey çıktığında benim istifamı isteyen biri vardı. O çok isterdi. Aslında biz HDP ile birlikte olmalıyız derdi.

Mesele bir bakanlık değil, iki bakanlık. Birisi başkan yardımcılığı, diğeri Kültür ve Turizm Bakanlığı. Direkt Kandil diyor. Bu dillendirilen talep. Yok derlerse can yakarım diyor. Valiler ve kaymakamlar diyor. İyi çalışın diyor Kandil ve buradaki uzantıları. Bakanlıklarda görevliler olsun diyorlar.

Bütün güçlerini bir araya getirip biz bunları nasıl alt ederiz diyorlar. Cumhurbaşkanımızın Netanyahu'ya benzetilmesinin nedeni bu. Bugün Türkiye'de kalan terörist sayısı 260. Beytüşşebap'ta ise 4 terörist daha etkisiz hale getirildi. Bundan 5 yıl önce Türkiye'de her gün bir patlama vardı. Şimdi bunların önüne geçtik. Bunu çekemiyorlar. Acaba biz bunları nasıl ekarte ederiz onun peşindeler. Türkiye ivme yakaladı. Bunu baltalamak için tüm bunları yapıyorlar.

KILIÇDAROĞLU'NUN UYUŞTURUCU SUÇLAMASI

İçeride bunların şakşakçıları, işbirlikçileri var. Bazı rakamlar vereceğim birazdan. Milletimiz o bağlantıları o kadar rahat görecekler. Türkiye tarihinin en büyük mücadelesini yapıyor. Bu mücadelesinde Avrupa, Türkiye'yi her raporunda tebrik eder. Biz ham hedef hem transit ülkesiyiz uyuşturucu rotasında. Biz Bulgaristan rotasındayız. Doğal uyuşturucu doğudan, kimyasal olan uyuşturucu batıdan gelir. Dönem dönem böyle iddialar, suçlamalar yapılır. Kimin yaptığına ve dönemine bakmak lazım. 2002'de 2.6 tondu, geçen yıl 93 buçuk ton esrar yakaladık. Kılıçdaroğlu zaman zaman bana birini gönderir, sonra onunla değişik şeyler yapmaya çalışır. Keşke bunda da birini gönderseydi de doğrusunu söyleseydim. Oltaya yakalanmazdı, Kılıçdaroğlu oltaya takılmış.

Şu anda cezaevlerinde uyulşturucudan tutuklu 93 bin kişi var. Ben rakamlarla konuşurum. Dünyada uyuşturucu ile mücadelede bir numaralı ülkesi Türkiye'dir. Türkiye'de rekorlar kırıldı bu dönemde. Toplamda 270 ton bonzai yakalandı geçenlerde. Kılıçdaroğlu ayda yaşadığı için bilmiyor. Her gün operasyon yapılıyor Türkiye'de. Böyle bir tablo dünyanın hiçbir ülkesinde yok.

KİRLİ BİLGİ ROTASI

BATAKLIK OPERASYONUNUN İÇİNDE FETÖ DE VAR, ULAŞTIK. O RESİMDEKİ (SEDAT PEKER) DE VAR

Peki nereden çıktı bu? Biz bir hata yaptık. Uyuşturucudan ilk suç geliri operasyonu, bataklık operasyonu yaptık. 2 milyarlık mal varlığı ve para, 17 şirkete kayyum. Bunu onla çarpın. Batak operasyonunda iki baron alındı. Çetin Gören, dünyanın en büyük baronlarından. Korucusu kim? (Sedat Peker'in fotoğrafı var) Bu bir şey değil. Bataklık içinde FETÖ var ve ulaştık. Biraz önce resmi çıkan da var.

Kılıçdaroğlu ne söyledi dün Kolombiya'dan Türkiye'ye gelen uyuşturucu dedi. Bunun nasıl büyük bir baron olduğunu anlatırsam herkesin aklı şaşar. 'Kolombiya'dan Türkiye'ye gelen' dedi Kılıçdaroğlu? Bunu kim söylemiş FETÖ firarisi söylemiş. FETÖ Firarisi Cevheri Güven, FETÖ firarisi Said Sefa, firari Sedat Peker: Kirli bilgi rotası.

İşimi yapamadığımı düşündüğüm anda burada bir saniye kalan namussuzdur.

Kılıçdaroğlu, Birleşik Arap Emirlikleri'nin kucağına oturan bir isme Cumhuriyet Halk Partisi'ni yedirmesin. FETÖcülerin kayığına binen bir ana muhalefet lideri olur mu ya? HDP'den seçilen bir milletvekili de işin içerisinde.

15 TEMMUZ MİMARLARI

BAE'nin bizim için önemi şudur. 15 Temmuz'un Amerika ile birlikte failidir. O faillerden biri olan Dahan, 10 milyon ödülle aranan kırmızı çizgili biri. Bizim için 15 Temmuz mimarlarından biri.

Türkiye, organize suç örgütleri ile nasıl mücadele ediyor? Sadece mafya olarak görmeyin. Gayri nizami harbin en önemli aparatlarından bir tanesidir. Türkiye ne yaptı organize suç meselsinde. 15 Temmuz'da, öncesinde FETÖ'nün etkin olduğu dönemde operasyon yapar gibi yol verdi. Bazılarını gizli tanık olarak kullandı. 15 Temmuz'dan sonra Cumhurbaşkanımız İçişleri Bakanlığı'na getirdi beni. Uyuşturucu, organize suç, göçmen kaçakçılığı, terörizm rotası birbirine girmiş. Biz bunun içinden nasıl çıkacağız? TCK 220 ilk icraatım. Cumhurbaşkanımıza gittim. FETÖ yapısı çıkınca örgütün dinlenmesinde sorun yaşıyoruz, bunu çözecek bir yapı hazırlamalıyız dedim. Yasayı çıkardık. 2016'dan bu yana 307 suç örgütü çökertildi, sadece Ankara'da 30'dan fazla. 2020'de 420 operasyon, 2 bine yakın kişiyi gözaltına almışız. 15 Temmuz'dan bugüne 30 ulusal çete çöketildi. Yani nefes aldırmayızi aldırmayacağız. Bize gök girer, kızıl çıkar.

Bir tehlike ile daha karşı karşıya kaldık. 5 bin soru önergesinden 4'ü organize suç örgütü ile ilgili. Türkiye'yi uluslararası bir mafya bölgesi haline getirmeye çalışıyorlar. Tüyleriniz diken diken olacak.

Bölgemizin ve dünyanın en önemli mafyalarını Türkiye'ye saldılar. Kim bunlar? Balkanların en büyük mafyası Türkiye'de dediler, Antaklay'da yakaladık. Skaljari, devletler korkar, arkadaşlarımız paket yaptı, ilgili ülkeyi aradım, teşekkür ettiler. Verin dediler, tamam dedik. İnanamadılar. Geldiler, buna inanamıyoruz dediler. Benim bununla yüzleşmemem lazım dedi, korkuyor. Kafasına çuval geçirin dediler, geçirdik.

Dünyanın 12 mafyasından birini Türkiye'ye getirdiler. Nadir Salifov. Bunu yakaladık, içeri koyduk. İki gün içerisinde avukatları karar aldılar. beni bağışlasın hukukçularımız. Hukuka boyun eğmiyorum dedim. Yine aldık, iki iki buçuk ay konuşturduk, ülkesine gönderdik. Yunanistan'a gitti pasaport aldı geldi, yakın koruması sonunu getirdi. Su testisi su yolunda kırıldı. 14 mafya başını kendi ülkesinde deport ettik. Ülkemizi bunlardan temizledik. AK parti iktidarının ilk başardığı iş ülkeyi mafyadan kurtarmaktır.

SEDAT PEKER'İ KİM KULLANIYOR?

Burada uluslararası bir operasyon var. Net şekilde ifade ettim biraz önce. Bu devlet suçlu ile suçsuzu, hainle asiyi, tabiiyi en iyi bilen anlayışa sahiptir. Alır getirir, adalete teslim eder. Bu bir operasyondur ve devam ediyor. Süleyman Soylu gider başkası gelir. Devlet bu koltukta oturana yanlış yaptırmaz.


SEDAT PEKER'E KORUMA

Benden bir buçuk yıl verilmiş, benim zamanımda da alındı. Suyu bulandırmaya yönelik bunlar. Devlet zaman zaman koruma verir. Bugün Kobani davasında yargılananlarda da koruma var. Neden, bir sıkıntı çıkmasın diye. En çok da gazetecilere verilir. Çünkü bir yazı yazmıştır, tehdit edilmiştir. Devlet o gün bir karar vermiş. Onun da bir sebebi vardır. Süleyman Soylu verdi diyorlar. Burada bir operasyon olduğu açık.

"ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİNİN HEDEFİNDEYMİŞİM"

Anlıyorum ki ben uzun zamandan beri organize suç şebekesi liderinin hedefindeyim. Akrabalarım, gazeteciler, peki benimle temas edebilmiş mi kimse? Hayır. Vatandaş bana ulaşabilir ama yeri geldiğinde sınır koymayı bilirim. Onlar benim yıllardan beri tanıdığım insanlar. Sayın Çiller zamanında İstanbul medyasında etkinliğim söz konusuydu. Bu kardeşleri o dönemden tanıyorum, gerçi kardeşini sonradan tanıdım. Hadi Bey'i Günaydın gazetesi dönemindeki fotoğrafçılığından tanırım. Babam İstanbul'da siyaset yapıyordu. Babamı da tanırdı. Kimse babamın eteklerinin altına giremez. Adalet Partili kadroların içerisinde namuslu adamların içindedir babam. Ama babamın adını ağzına kimse alamaz. Hayatı boyunca mücadele etmiş, namuslu adamların başındaydı. Nasıl bir adam olduğunu, kimleri tokatladığını, hayatın boyunca tek doğrusu olduğunu herkes bilir. 1980 öncesi evin bodrumunda bomba var mı diye bakmadan eve çıkmazdık. Ömür boyu siyaset yapacak değilim. Demokrasi mücadelesinden geldik.

"HABERİMİN OLMASI İDAM EDİLMEM DEMEK"

Benim haberimin olması benim idam edilmem anlamına gelir. Böyle bir şey akıldan geçirilebilir mi? Keklemişler. Hangi siyasetçiye ayda 10 bin dolar gönderiyor. Yazdıkları yanlışlıkla başka bir yere düşmüş. Kimle Ben savcının elini mi tutuyorum. Savcıların elini tutan mı var. İddialarla ilgili soruşturma başlatsınlar. Benim bildiklerim var anlatılacak, bunun hesabı sorulacak. Benim bildiklerim var burada söylemiyorum ama savcıya anlatacağım. Bu ülkede namuslular cesur olmazsa, namussuzlar ülkeyi sarar. Çocuğumla çoluğumla hazırım. Ne söylediklerini biliyorum zaten. Demirden korkan trene binmez. Karısının iç çamaşırına sığınan aciz, edepsiz. Benim kızıma, benim kızıma diyor. Ne var o görüntülerde? Eve yapılan operasyonda onlarca kadın polis vardı. Bir kurgu ile karşı karşıyayız. Bu kurguyu ilmek ilmek boyunlarından getireceğiz.


"SİZ HEDEF Mİ SEÇİLDİNİZ?" SORUSU

Ben akıllı bir adamım. İki videoyu izledim, hedefin neresi olduğunu gördüm. Türkiye üzerine oluşturulmak istenen niyeti gördüm. Türkiye'nin üzerinden yıllarca psikolojik harp yürütenlere müsaade etmeyeceğiz. Vesayet, iftira, alçaklık. Müsaade etmeyeceğiz. Dibine kadar. Süleyman gider Ahmet gelir. Anadolu'nun sahibi Allahtır.

SEDAT PEKER'İN İADESİ

İş adamı ise gelsin anlatsın. İnsan suçsuz olursa gelir. İçişleri Bakanı olarak benim görevim Resmi Gazete'de gece saat ikide üçte çıkacak bir haberle biter. Ana muhalafettekiler bu kadar endişelenmesinler. Bu konuyu Cumhurbaşkanımızla görüşmedim. Bu konu ile onu meşgul etmekten hicap ederim.


THODEX VURGUNU SORUŞTURMASI

Soruşturma esaslı yürüyor. (Fatih Özer) Bizim düşüncemiz Arnavutluk’tadır. Bütün temaslarımız sürüyor. Yan ülkelerde arkadaşlarımız var, herhangi bir ülkeye geçtiği bilgisi yok nerede olduğunu biliyoruz, alacağız.