Yaşam

Kanalizasyonlardan uyuşturucu akıyor! İstanbul'da en çok kullanan ilçeler

Amsterdam, Barselona, New York, Münih, Berlin, Zürih, Şangay gibi metropollerde kullanılan uyuşturucu çeşidi ve oranı İstanbulla karşılaştırıldı. İstanbul esrar kullanımında 10 kentin yer aldığı listede Barselona’dan sonra ikinci sırada yer aldı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Adli Bilimler ve Adli Tıp Enstitüsü akademisyenleri Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu, Dr. Selda Mercan, Merve Kuloğlu Genç’in “Atık Sulardan Uyuşturucu ve Diğer Psikoaktif Maddelerin İzlenmesi” başlıklı projelerinin sonuçları ortaya çıktı. Çalışma verilerinde İstanbul’da esrar, eroin, kokain, amfetamin, metamfetamin, ekstazi kullanım oranları ile dünya ülkeleri arasındaki farklar analiz edildi. Araştırmaya göre İstanbul’da en fazla kullanılan uyuşturucu türü esrar, en az tüketilen ise amfetamin olarak belirlendi.

ADANA VE NEW YORK LİSTEYE GİRDİ

Uyuşturucu ve diğer maddeler konusunda Milliyet gazetesinde yer alan araştırmada, dünyanın en büyük ülkelerinin kalabalık kentleri ile de karşılaştırmalı örneklerde Amsterdam, Barselona, New York, Münih, Berlin, Zürih, Şangay gibi metropollerde kullanılan uyuşturucu çeşidi ve oranı İstanbulla karşılaştırıldı. İstanbul esrar kullanımında 10 kentin yer aldığı listede Barselona’dan sonra ikinci sırada yer aldı. Eroin kullanımında da ABD’nin New York kentinin ardından ikinci sırada yer alan İstanbul, kokain kullanımında ise başka kentlerin gerisinde yer alıyor. Listede Adana ise New York ve İstanbul’dan sonra en fazla esrar kullanılan üçüncü il konumunda.

AVRUPA YAKASI DAHA ÇOK KULLANIYOR

İstanbul’da esrarın en çok kullanıldığı bölgeler, Silivri, B. Çekmece, Çatalca’nın Beylikdüzü, Esenyurt, Arnatuvköy, Başakşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy. Anadolu yakasında ise Kadıköy, Ataşehir ve Üsküdar’da esrar kullanımı diğer ilçelere göre yaygın. Araştırma ayrıca esrar kullanımının, yaz aylarında ciddi artış gösterdiğini gösteriyor.

 

EN ÇOK ESRAR KULLANILAN İLÇELER

B.Çekmece

Avcılar

Çatalca

Bağcılar

Beylikdüzü

Bahçelievler

Esenyurt

Bakırköy

Arnatuvköy

Silivri

Başakşehir

EN ÇOK EROİN KULLANILAN İLÇELER

Esenyurt

Avcılar

Avcılar

Arnatuvköy

Bakırköy

Başakşehir

EN ÇOK EKSTAZİ KULLANILAN İLÇELER

Üsküdar

Ataşehir

Ümraniye

Maltepe

Çekmeköy

Sancaktepe

Yorumlar
Günün Videosu
Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde trafiğin yoğun olduğu caddede başıboş gezen büyükbaş hayvan sürüsü, sürücülere zor anlar yaşattı.