Gündem

Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün detayları belli oldu

Asrın projesi Kanal İstanbul güzergahında yapılacak olan 6 köprüden ilkinin temeli 26 Haziran'da atılacak. Köprüye ilişkin detaylar belli oldu. Köprünün "gergin eğik askılı" olarak inşa edileceği öğrenildi.

Kanal İstanbul güzergahına yapılacak ilk köprü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü de dahil olmak üzere, Kuzey Marmara Otoyolu Projesine dahil olacak.

Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesim-08 kapsamında, Sazlıdere geçişini sağlayan gergin eğik askılı köprü inşa edilecek.

Ana açıklığı 440 metre uzunluğundaki köprünün, sağ ve solda yer alan 210 metrelik yan açıklıklarıyla birlikte uzunluğu 860 metreye ulaşacak.

TOPLAM UZUNLUĞU 1618 METREYİ BULACAK

Yaklaşım viyadükleri ile toplam uzunluğu 1618 metreyi bulacak. 2x4 şeritli hizmet verecek köprünün platform genişliği ise 46 metre olacak. "Diamond" geometrisi ile tasarlanan köprü kuleleri, 196 metre yüksekliğe çıkacak.

Kanal İstanbul Projesi kapsamında 6 köprü inşa edilecek. İlk köprünün temelinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı törenle atılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kanal İstanbul da inşallah tarihe damgasını vuran bir eser olarak ülkemizin iftihar tablosu içerisindeki yerini alacaktır." demişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Çin'den Avrupa'ya ulaşan üç büyük ticaret yolu göz önüne alındığında, bir konteynerin Türkiye üzerinden 7 bin kilometre yol alarak 15 günde, Rusya Kuzey Ticaret Yolu üzerinden 10 bin kilometre mesafe kat ederek 15-20 günde, Süveyş Kanalı üzerinden ise 20 bin kilometre seyrederek 45-60 günde Avrupa'ya ulaştığına dikkati çekmişti. Karaismailoğlu, bu tablonun üç kıtanın kesiştiği noktada bulunan Türkiye'nin önemini ortaya koyduğunu ve Kanal İstanbul'un, "Türkiye'nin stratejik hamlesi" olduğunu söylemişti.

 

 

Günün Videosu
TVNET'te yayınlanan İç Hatlar programında görünmez bir kaza yaşandı. Canlı yayında Moderatör Duygu Öztürk'ün önünde bulunan cam masa, bir anda kırılarak üzerinde bulunan içeceklerle birlikte yere düştü. Görünmez kazanın ardından Öztürk'ün ve stüdyoda bulunan konukların soğukkanlılığı dikkatlerden kaçmadı.