Ekonomi

Kamu sosyal tesis ücretleri belirlendi

Kamuya ait sosyal tesisleri kullanmak isteyenlerin bu yıl ödeyeceği asgari bedeller belli oldu. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre, hizmetlerden yararlanmak isteyen vatandaşları bu sene farklı ücretler bekliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu tebliğ, merkezi yönetim kapsamında olan kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu bankaları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tasarrufunda yer alan misafirhane, kreş, çocuk bakımevi eğitim ve dinlenme tesisi, , spor tesisi ve benzeri sosyal ve destek amaçlı tesislerden dinlenme amacıyla ya da diğer amaçlar sebebiyle faydalanacaklardan alınacak konaklama, yemek ve diğer hizmetlerin bedellerinin belirlenmesinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak yöntemleri düzenlemeyi amaçlıyor.

Bu düzenlemeye göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilmesi sağlanan eğitim ve dinlenme tesislerinden faydalanacak personelin, tesisin belli kriterlerine göre yemek ücreti olarak kişi başı günlük 19-24 ya da 29 lira, konaklama ücreti olarak 8,50-10 veya 11 lira ödemesi kararlaştırıldı. 1 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında ise konaklama ücretleri konutun kriterleri ve özelliklerine göre 13-14,50 lira olarak uygulanmaya devam edecek.

Konut veya bağımsız bölümde buzdolabı ve televizyon bulunanlarda günlük en az 5'er lira, klima bulunanlarda en az 7 lira konut başına ilave bedel alınacak.

ÇOCUK BAKIM ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Misafirhanelerden yararlanan kurum personelinden kişi başına her gece için en az 14,50 lira tahsil edilecek. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli belirlenebilecek.

Öte yandan Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakımevlerine kabul edilecek devlet memurları ve diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 264 lira olacak. Belirlenen asgari aylık ücretlerin kreş ve çocuk bakımevi hizmetlerinin karşılanmasında yeterli olmadığı durumlarda, kurum ve kuruluşlar belirlenen ücretin üzerinde bedel belirlenecek.

Kurum personeli de beraber olmak üzere, her türlü futbol, basketbol, voleybol salon ve sahalarından, tenis kortlarından, yüzme havuzlarından, su ve kış sporlarının yapıldığı yerlerden veya diğer spor tesislerinden yararlananlardan, bir saatlik yararlanma karşılığı, spor alet ve malzemelerinin yararlananlar tarafından temin edilmesi halinde kişi başına en az 10 lira, tesisten temini durumunda kişi başına en az 14,50 lira ücret istenecek.

Hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saat süreyle yararlanmanın bedeli olarak ise kişi başına en az 18 lira ödenecek. Söz konusu tebliğ, 1 Şubat tarihinde yürürlüğe girecek.

 

Yorumlar
Günün Videosu
Roketsan, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla merak uyandırdı. Roket fırlatması öncesi geri sayımın olduğu bir animasyon filminin bulunduğu paylaşıma "Yarını bekleyin" notu düşüldü.